تولید برق و حرارت با یک محصول دانش‌بنیان ممکن شد

تولید برق و حرارت با یک محصول دانش‌بنیان ممکن شد

از گرمای اتلافی بازیافتی از این سیستم‌ها، می‌توان برای مصارف گرمایشی، سرمایشی و بسیاری از فرایندهای صنعتی استفاده کرد. تولید هم‌زمان برق و گرما، می‌تواند علاوه بر افزایش بازده و کاهش مصرف سوخت، باعث کاهش انتشار گازهای آلاینده شود.

در CHP ، از انرژی گرمایی تولیدی به عنوان منبع انرژی در فرایند تولید قدرت استفاده می‌شود. مصرف کنندگانی که به مقدار انرژی گرمایی زیادی در طول روز نیاز دارند (صنایع تولیدی، بیمارستان‌ها، ساختمان‌ها، دفاتر بزرگ، خشک‌شویی‌ها و …) می‌توانند برای کاهش هزینه‌های خود به نحوی مطلوب از CHP بهره ببرند .

علیرضا نوری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «سامانه های انرژی آران» درباره سیستم‌های تولید همزمان حرارت و برق مقیاس کوچک (micro-CHP) توضیح داد: تولید همزمان حرارت و برق (Combined Heat and Power) یکی از مهم‌ترین کاربردهای تولید پراکنده است؛ که عبارت است از تولید همزمان و توام ترمودینامیکی دو یا چند شکل انرژی از یک منبع ساده اولیه .

نوری ادامه داد: از نظر ترمودینامیکی، تولید همزمان باعث افزایش راندمان در استفاده از سوخت می‌شود. در تولید جداگانه الکتریسیته، مقداری از انرژی باید به صورت حرارت تلف شده (waste heat) خارج شود که این مقدار انرژی بیش از نیمی از انرژی وارد شده به وسیله سوخت به نیروگاه است؛ ولی در تولید همزمان از این انرژی حرارتی برای مصارف مفید استفاده می‌شود.

به گفته وی، تولید همزمان برق و حرارت می‌تواند علاوه بر افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت، باعث کاهش انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای می‌شود .

این فعال فناور بیان کرد: سیستم‌های mCHP می‌توانند نقش بسیار مهمی در نیاز به انرژی از یک طرف و حفظ محیط زیست از طرف دیگر ایفا کنند . از جمله مزایای این سیستم‌ها می توان به افزایش بازدهی، سازگاری با محیط زیست، مزیت اقتصادی و قابلیت اطمینان بالا اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان « سامانه های انرژی آران» به کاربرد این تجهیز اشاره کرد و گفت: از این سیستم می‌توان در رستوران‌ها برای کاهش هزینه های برق در ساعات نیمه باری و اوج بار، استفاده از آب گرم مجانی جهت شست و شو و پخت و پز و همچنین تامین برق یخچال‌ها در صورت قطعی برق استفاده کرد.

نوری همچنین اضافه کرد: هتل‌ها و مراکز اقامتی- تفریحی، دفاتر اداری- تجاری ، آپارتمان‌ها و منازل و اقامتگاه‌های ویلایی از جمله اماکنی هستند که می‌توانند از سیستم استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان « سامانه های انرژی آران» درباره قیمت تمام شده این محصول توضیح داد: قیمت تمام شده محصول عددی بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برآورد شده است و امیدواریم با تجاری سازی و آغاز تولید انبوه این محصول قیمت تمام شده آن نیز کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: شرکت‌های آلمانی در زمینه طراحی و تولید این محصول پیشرو هستند و قیمت آن‌ها نیز چیزی در حدود ۲۵ هزار دلار است که در مقایسه با محصول تولید شده شرکت « سامانه های انرژی آران» بسیار بالاتر است.

در این شرکت به صورت مستقیم برای ۸ نفر اشتغال‌زایی شده است و غیر مستقیم نیز این میزان بیشتر خواهد بود.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/


اخبار مرتبط

* تصویب و ابلاغ سند راهبرد ملی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر پیگیری شد

* استفاده اقتصادی از انرژی بر اساس قانون اصلاح الگوی مصرف در کشور مدیریت می‌شود

* توسعه نقش‌آفرینی کسب و کارهای استارتاپی در حوزه انرژی ضروری است

* خدمات ممیزی و بهینه‌سازی مصرف انرژی در سطح کلان ارائه می‌شوند

* دسترسی به بازار مهمترین چالش شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه انرژی است


لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات