ترکیه دروازه صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی است

ترکیه دروازه صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی است

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ، در همایش شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری ترکیه و ایران در استانبول با بیان این‌که ایران به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته است  تحول تازه‌ای در اقتصاد خود رقم بزند، افزود:‌ تحریم‌های آمریکا می‌توانست یک کشور را نابود کند، اما ایران روی پای خود ایستاد .

وی با اشاره به جهش علمی ایران در حوزه‌های مختلف فناوری عنوان کرد ایران آماده توسعه زیر ساخت‌ها و همکاری جدی برای انتقال فناوری‌ها در قالب شرکت‌های دانش بنیان به ترکیه است .

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تصریح کرد نسل جدید جوانان خلاق و کارآفرین در ایران، شکل گرفته است که قوانین بین‌المللی را به‌خوبی می‌شناسد و می‌تواند شریک خوبی برای شرکت‌های ترکیه باشد .

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: ترکیه دروازه صادرات شرکت‌های ایران است. تعامل میان روسای جمهور دو کشور در یک سال نشان دهنده سطح بالای سیاسی است. اما روابط حوزه اقتصادی با باید به سطح مطلوب برسد و تا دستیابی به هدف حجم تجاری ۳۰ میلیارد دلاری فاصله دارد.

ستاری در این نشست که میزبان حدود ۸۰ شرکت ایرانی و ۲۰۰ شرکت ترکیه‌ای بود، افزود: تحریم ها علیه ایران باعث شد تا تولید فناوری‌های بومی افزایش پیدا کند. حدود ۲۰۰ شرکت ایرانی برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کردند اما به دلایلی ما تنها با ۸۰ شرکت حضور پیدا کردیم.

وی با تاکید بر لزوم تقویت روابط اقتصادی دو کشور گفت: ما دارای روابط سیاسی فوق‌العاده هستیم. باید سطح روابط اقتصادی ما نیز به سطح سیاسی برسد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در این برنامه که توسط مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران برگزار می‌شود، با اشاره به این که دولت وظیفه ایجاد پل ارتباطی بین بخش های مختلف دو کشور هستند، تصریح کرد: طرف ترکیه و ایران به طور کامل از حمایت ما در این زمینه برخوردار خواهند بود.

محمد فرازمند، سفیر ایران در ترکیه با اشاره به دیدارهای روز گذشته مقامات ایرانی و ترکیه در آنکارا این نشست ها را نوید بخش آغاز دوره‌ای جدید در روابط دو کشور دانست و گفت: در سه دهه اخیر ۲۷ اجلاس کمیسیون‌های مشترک ایران و ترکیه را برگزار کردیم. این نشست ها به طور مستمر برگزار شده و آخرین نشست کمیسیون در سپتامبر ۲۰۱۹ در آنکارا برپا شد. حوزه بهداشتی و دارویی در این آخرین نشست به فعالیت‌های کمیسیون اضافه شد. کمیسیون‌های مشترک دو کشور از فعالترین کمیسیون‌های فعال در منطقه و دنیا هستند. با برگزاری کمیسیون بیست و هشتم مشترک در تهران سال پرباری در روابط دو کشور رقم خواهد خورد.

ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی زمینه‌ساز تعامل با ترکیه

مهدی قلعه نوی، رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با تاکید بر اهمیت برگزاری چنین همایشی گفت: ما دارای ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان و فناوری در داخل ایران هستیم که اکنون حدود ۸۰ شرکت در ۴ حوزه بهداشت، فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک، ماشین آلات و مواد پیشرفته در این همایش حضور دارند.

وی با اعلام برگزاری چند نمایشگاه تخصصی در سال جاری در ایران، ادامه داد:‌ آمادگی داریم که از هیئت های ترک در برنامه‌های ایرانی میزبانی کنیم و می توانیم بخشی از این هزینه‌ها را تامین کنیم. مایلیم که این نشست‌ها به شکل تخصصی صورت بگیرد. در وهله نخست نیز حوزه سلامت را در نظر داریم.

گفتنی است نمایندگان حدود هشتاد شرکت ایرانی در عرصه‌های فناوری ارتباطات، برقی، خدمات مهندسی، بهداشتی و ماشین آلات برای ایجاد همکاری‌های جدید با نمایندگان شرکت های ترکیه در این زمینه به مدت سه روز طی همایشی گرد هم آمدند.

ستاری افزود: در سال‌های اخیر اتفاقات بزرگی در زمینه اقتصاد دانش بنیان در ایران افتاده است. ایجاد شرکت‌های بزرگ تکنولوژی با تولید علم و فناوری در رابطه با آی سی تی، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی و پزشکی از نتایج توسعه اقتصاد دانش بنیان در ایران است.

پایان پیام/

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات