روابط عمومی‌ها جهادگران عرصه تبیین و سفیران دانایی در جامعه هستند


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه هنر روابط‌عمومی‌ها فرهنگ‌سازی باشد، گفت: روابط عمومی‌ها جهادگران عرصه تبیین و سفیران دانایی در جامعه هستند، چرا که یافته‌های جدید علمی، پژوهشی و فناوری را در افکار عمومی تبیین و تشریح می‌کنند.

به گزارش اداره روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان رضوی، به نقل از روابط‌عمومی «سمت» به نقل از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمدعلی زلفی‌گل دوشنبه شب (۲۴مرداد) در جمع مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور که در آستانه هفته دولت و با حضور رئیس شورای اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، گفت: فعالیت روابط عمومی‌ها در مجموعه وزارت علوم و دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری بسیار ارزشمند است چرا که مدیران و کارشناسان روابط عمومی با اطلاع‌رسانی مستمر پژوهش‌های دانشگاهی و دستاوردهای جامعه دانشگاهی به نوعی آموزش افکار عمومی جامعه را به شکل مستمر و مادام العمر بر عهده دارند.

دکتر زلفی‌گل تاکید کرد: اطلاع‌رسانی دستاوردهای دانشگاه‌ها و اقدامات انجام شده در مراکز پژوهشی و فناوری یک وظیفه و مسئولیت اجتماعی برای روابط عمومی‌هاست. چرا که این اطلاع‌رسانی علاوه بر ایجاد حس امید و انگیزه برای افکار عمومی امکان ترویج بیشتر علم و دانش در جامعه، زمینه استفاده بخش‌های مختلف جامعه از دستاوردهای علمی را نیز فراهم می‌کند.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه کمبود امکانات نباید مانعی برای انجام ماموریت‌ها و وظایف روابط عمومی‌ها باشد، گفت: در حد توان و مسئولیت خود برای ارتقاء جایگاه روابط عمومی‌ها تلاش می‌کنیم.

وی افزود: شاغلان روابط عمومی‌ها دارای خلاقیت، نوآوری و استعدادهای هنری هستند که با این ظرفیت و ابزارها می‌توانند کمبودها را جبران کرده و جایگاه سازمان یا دانشگاه متبوع خود را در سطح جامعه ارتقا بخشند.

دکتر علی بهادری جهرمی رئیس شورای اطلاع‌رسانی و سخنگوی دولت نیز در این نشست گفت: شخص رئیس جمهور و هیئت وزیران توجه ویژه‌ای به موضوع اطلاع‌رسانی و روابط عمومی دارند و اطلاع‌رسانی و توجه به افکار عمومی همپای توجه به مسائل اقتصادی از اولویت‌های اصلی دولت است.

وی افزود: روابط عمومی‌ها می توانند با اشتراک‌گذاری ظرفیت‌ها و امکانات، کمبودهای موجود را جبران کنند و به شکل هم‌افزا و تعاملی نسبت به اطلاع‌رسانی و انجام ماموریت‌های خود اقدام کنند.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت تاکید کرد: همه مراکز روابط عمومی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری و سایر دستگاه‌های اجرایی جزو خانواده بزرگ نظام اطلاع‌رسانی جمهوری اسلامی ایران هستند و با فعالیت هم‌راستا و در کنار یکدیگر باید دستاوردهای چهل ساله جمهوری اسلامی ایران را در جامعه بیان کنیم.

وی اظهار داشت: اگر نتوانیم دستاوردها را به خوبی و مطابق با واقعیت بیان کنیم و دفاع خوبی هم در مقابل شبهات و سیاه‌نمایی‌ها داشته باشیم، به وظایف و ماموریت‌های اصلی خود عمل نکرده‌ایم.

جهرمی تاکید کرد: روابط عمومی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی باید جذابیت‌ها، ظرفیت‌ها و توانایی‌های سازمان خود را در جامعه تبیین کنند تا جوانان با شور و اشتیاق و علاقه نسبت به ادامه تحصیل یا فعالیت در این مراکز علاقمند شوند و در این راستا برگزاری انواع برنامه‌های آشنایی با دانشگاه و جشنواره‌های مختلف و مسابقات متنوع که دارای جذابیت برای نسل جوان باشد، ضروری است.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت همچنین ادامه داد: دانشگاه‌ها از ظرفیت بالای منابع انسانی برخوردارند که جزو بهترین و سطوح عالی منابع انسانی کشور هستند. مدیران روابط عمومی برای بیان توانایی‌های مرکز علمی و پژوهشی خود و همچنین  برای معرفی محققان و اعضای هیئت علمی توانمند در جامعه اقدام کنند تا مسیر حل مشکلات و رفع دغدغه‌های مردم در استان‌ها و شهرستان‌ها توسط دانشگاه‌ها فراهم شود.

دکتر بهادری جهرمی وظیفه مهم روابط عمومی‌ها را ایجاد پیوند بین بخش‌های مختلف درون سازمانی و برون سازمانی دانست و اظهار داشت: روابط عمومی‌های دانشگاهی زمینه تعامل و ارتباط محققان و اعضای هیات علمی و دانشجویان فعال و پژوهشگر را با بخش‌های مختلف جامعه نظیر سازمان‌ها و صنایع فراهم کنند.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت از مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی درخواست کرد برنامه‌های ویژه‌ای برای آغاز سال تحصیلی جدید داشته باشند تا هم قدردان وضعیت فعلی و آغاز تحصیل و بازگشت شور و نشاط به محیط دانشگاهی بعد از دو سال داشته باشیم و هم جشن آغاز سال تحصیلی و یادآور فعالیت‌ها و تلاش‌های دولت برای از بین بردن عوارض و عواقب کرونا و پایین آوردن مرگ و میر باشد.

در ادامه این نشست چند تن از مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند که ضرورت توجه به ارتقا جایگاه روابط عمومی‌ها در ساختار اداری، اختصاص بودجه و امکانات سخت‌افزاری و نرم افزاری به واحدهای روابط عمومی، ضرورت در نظر گرفتن مدیران و کارشناسان روابط عمومی به عنوان بازوهای مشورتی مدیریت در دانشگاه‌ها و تامین نیروی انسانی متخصص در واحدهای روابط عمومی دانشگاهی از اهم مباحث مطروحه بود.لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری خراسان رضوی

منبع خبر

پارک علم و فناوری خراسان رضوی

پارک علم و فناوری خراسان رضوی

پارک علم و فناوری خراسان رضوی یک پارک علم و فناوری در شهر مشهد می باشد

    نظرات