چرخ تولید داخلی با حمایت از سیستم عرضه...

چرخ تولید داخلی با حمایت از سیستم عرضه...

چرخ تولید داخلی با حمایت از سیستم عرضه می‌‌‌چرخد

داود قربانیان، نایب‏‏‌رئیس هیات‏‏‌مدیره و مدیرعامل فروشگاه زنجیره‏‏‌ای شهروند در گفت و گو با دنیای اقتصاد:

فروشگاه‌های زنجیره‌‌‌ای به عنوان بازوی توانمند دولت می‌تواند با ارائه خدمات ویژه و توزیع متمرکز کالا ضمن عرضه مناسب به مصرف‌کنندگان، در حمایت از تولیدکنندگان نقش بسزایی ایفا کند. به بیان بهتر، بخش عرضه و فروش کالا پیشران بخش تولید است. مانند تولیدکننده، فروشنده کالا هم سرمایه کلانی را در حوزه تامین مکان، جذب نیرو، تهیه تجهیزات موردنیاز، هزینه برق، حمل، سوخت و... صرف می‌کند و درواقع فعالان فروشگاه‌های زنجیره‌‌‌ای هم برای خدمت‌رسانی به شهروندان هزینه زیادی متحمل می‌شوند. به عبارتی تولیدکننده، کالا تولید می‌کند و فروشگاه، خدمات تولید می‌کند و در مواردی هزینه‌های عرضه وفروش کالا چند برابر هزینه تولیدکننده است. و در این راستا فروشگاه‌های زنجیره‌‌‌ای ضمن حفظ حقوق مصرف‌کننده باید کالا را با نرخ مصوب به دست مصرف‌کننده برسانند و این در حالی است که چه بسا سرمایه‌گذاری بسیار سنگین‌تری نسبت به برخی از تولیدکنندگان داشته‌اند .

فروشگاه‌های خرده‌فروشی کالا عضوی از زنجیره تامین کالاست و اگر فروشگاه توان مناسب را برای عرضه کالا داشته باشد. چرخ تولید داخلی بهتر می‌‌‌چرخد. متاسفانه اکنون فضای مناسبی برای فعالان این صنعت وجود ندارد. فروشگاه‌های زنجیره‌‌‌ای پل ارتباطی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده است و نباید به عنوان واسطه تلقی می‌شوند. با توسعه این فروشگاه‌ها ضمن حذف واسطه‌های غیر‌ضرور و توزیع عادلانه کالا و خدمات به رقابت‌پذیری در توزیع کمک می‌کنند.از آنجا که این فروشگاه‌ها در زنجیره تامین کالا قرار دارند هر لطمه‌ای که به فروشگاه‌های زنجیره‌‌‌ای وارد شود، کارخانه‌ها را نیز با لطمات جبران‌ناپذیر و حتی تعطیلی و توقف مواجه می‌کند .

زمانی صحبت از تامین نیازهای حداقلی سبد خانوار است که در این صورت دولت می‌تواند شبکه‌های مشخصی را برای فروش کالاهای اساسی ایجاد کند؛ اما وقتی صحبت از ایجاد رونق اقتصادی است، این فروشگاه‌های زنجیره‌‌‌ای هستند که با عرضه تنوع کالایی، پیشنهاد کالا و ایجاد جذابیت برای خریداران ضمن تامین نیازها و سبد خانوار، با خرید مشتریان از همه گروه‌های کالایی نسبت به رونق بخشیدن به تولید کمک می‌کنند. بدون تردید فروش کالاها از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌‌‌ای به بخش تولید شتاب می‌دهد و این مهم را می‌طلبد تا دولت همان‌طور که به صنعت تولید نگاه ویژ‌ه‌ای دارد به صنعت فروشگاه داری نیز نگاه حمایتی داشته باشد.  به این ترتیب دولت همان خدماتی را که در شهرک‌های صنعتی به تولیدکننده ارائه کرده و شامل زمین و برق ارزان، حمایت‌های قانونی، معافیت‌های مالیاتی و... است، به توزیع‌کننده هم ارائه کند تا بتوانند به نحو بهتری به ارائه خدمات بپردازند .

لینک اصل خبر در سایت تجارت طلایی نیک روش

منبع خبر

تجارت طلایی نیک روش

تجارت طلایی نیک روش

تجارت طلایی نیک روش یک شرکت در شهر تهران می باشد

    نظرات