سند «گل محمدی» تدوین می‌شود

سند «گل محمدی» تدوین می‌شود

ارتقا ارتباط « دانش » با « صنعت» و « جامعه» و تسهیل تبادل بین بخش‌های عرضه و تقاضای فناوری و نوآوری یکی از ماموریت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. در راستای تحقق این ماموریت، این معاونت با حمایت از توسعه کمی و کیفی "کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار" سعی دارد تا ارتباط و هماهنگی بازیگران اصلی نظام ملی نوآوری را با محوریت بخش خصوصی تسهیل کند.

یکی از موضوعات مهم در حوزه گیاهان معطر، ضرورت تدوین «سند گل محمدی» است که گلستان داران را قادر می‌سازد تا اطلاعات تاثیر گذار بر محصول از جمله داده‌های مربوط به دما، آب و عوامل محیطی را در اختیار داشته باشند.

بر این اساس، نشست تدوین این سند با شرکت مسئولین ادارات و نهادهای مختلف در شهر کاشان برگزار شد. سید تقی حجازی رئیس هیئت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار صنعت گل محمدی و گیاهان معطر با اشاره به نقش کلیدی گل محمدی در اقتصاد منطقه اظهار کرد: گل محمدی پرورش یافته در مناطقی مانند قمصر، نیاسر و برزک کاشان، از شهرت و کیفیت خاصی برخوردار است.

سید تقی حجازی ضمن تاکید بر پتانسیل‌های گل محمدی برای ایجاد صنایع پایین دستی و فرآوری، افزود: با وجود آنکه گل محمدی در برخی دیگر از نقاط کشور نیز کاشت می‌شود، اما این محصول به نام کاشان شناخته می‌شود. تهیه سند گل محمدی یکی از اقداماتی است که می‌تواند نقش موثری در معرفی هر چه بیشتر گل محمدی و ارتقای کمی و کیفی آن ایفا نماید.

شرایط جوی(آب و هوایی) یکی از الزامات اصلی کشاورزی است که در تمام مراحل: کاشت، داشت، برداشت، بسته بندی، انتقال و حتی در مرحله فروش نیز اثرگزار است. داشتن اطلاعات دقیق و به‌موقع هواشناسی می‌تواند از خسارت‌های احتمالی بهره برداران بخش کشاورزی جلوگیری کند و در نهایت بر روی قیمت محصولات و امنیت غذایی تاثیر مستقیم داشته باشد. تهیه سند گل محمدی می‌تواند فراهم کننده دسترسی بهتر گلستان داران به این اطلاعات حیاتی باشد.

همچنین با نهایی شدن سند گل محمدی، شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند، تجهیزات مورد نیاز را بومی سازی کنند و با استفاده از اطلاعات اقلیمی موجود، شرایط رشد با کیفیت‌ تر گل محمدی را فراهم سازند.

گزارش از: مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/۳۳


اخبار مرتبط:

* تاسیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازارگل محمدی و گیاهان معطر در دانشگاه کاشان

* استاندارد گلاب و اسانس گل‌محمدی به‌روز می‌شود

* اجرای برنامه «تجاری‌سازی ‌محصولات دانش‌بنیان» در سال جاری

* عطر گل محمدی در فضای علمی می پیچد

* ضرورت تولید محصولات بر پایه دانش در صنعت گل محمدی


لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

منبع خبر

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

    نظرات