گلستان نیازمند جهش در حوزه علم و فناوری؛ حمایت از دانش‌بنیان‌ها برای دستیابی به توسعه

گلستان نیازمند جهش در حوزه علم و فناوری؛ حمایت از دانش‌بنیان‌ها برای دستیابی به توسعه

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری گلستان، صبح امروز نمایندگان منتخب استان در مجلس یازدهم با مسئولان پارک علم و فناوری نشست مشترکی برگزار کردند تا وضعیت استان، چالش‌ها، نقاط قوت و ضعف را در این حوزه مطرح و به راهکار مشترکی برای رفع آنها برسند.

رحمت‌الله نوروزی، منتخب مردم علی‌آبادکتول در مجلس یازدهم در این دیدار گفت: گلستان، مزیت‌های فراونی دارد و به رغم همه قابلیت‌ها و توانمندی‌ها این استان با مشکلات زیادی به ویژه در موضوعات اقتصادی از جمله معیشت و اشتغال روبه رو است.

وی افزود: با وجود اینکه همه استان‌ها در سال‌های اخیر در زمینه علم و فناوری جهش داشتند اما گلستان توفیقی در این زمینه به دست نیاورده است.

دکتر نوروزی بیان داشت: گلستان کمترین سهم را از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی دارد در حالیکه باید از فعالیت‌های دانش بنیان حمایت شود.

دبیر مجمع نمایندگان منتخب استان در مجلس یازدهم از رئیس پارک علم و فناوری استان خواست تا برنامه‌ کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت پارک علم و فناوری استان را در قالب یک نقشه راه ترسیم کند تا زمینه جهش در استان فراهم شود.

دکتر رضا آریان پور، منتخب مردم شرق استان نیز با بیان اینکه هنوز خیلی از مردم و حتی مسئولان با پارک علم و فناوری آشنا نیستند از مسئولان پارک خواست تا مرکزی را در شرق استان دایر کنند. علاوه برای تکمیل زنجیره تولید با کمک دانش‌بنیان‌ها از دیگر خواسته‌های وی بود.

دکتر غلامرضا منتظری، منتخب مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس یازدهم نیز با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره قوی و قدرتمندتر شدن گفت: این فرمایش رهبر انقلاب فقط مربوط به بخش نظامی نیست بلکه باید در صنعت، کشاورزی، اقتصاد و غیره نیز روز به روز قوی‌تر شویم.

وی افزود: هنوز در کشاورزی سنتی مانده‌ایم و اقتصاد ما هم سنتی است و دیگر جواب نمی‌دهد. باید ارتباطی بین فعالیت‌های دانش بنیان و تولید ایجاد شود تا شاهد رونق و جهش تولید، ایجاد اشتغال و غیره باشیم.

دکتر منتظری با اشاره به محدودیت‌های کالبدی پارک علم و فناوری در استان گفت: بحث جابه جایی پادگان از مرکز شهر موضوع جدی است و اگر بتوان از این ظرفیت برای پارک علم و فناوری استفاده کرد، اتفاق مهمی خواهد بود.

دکتر امان قلیچ شادمهر، منتخب مردم گنبدکاووس در مجلس یازدهم نیز با تاکید بر ارتباط صنعت و تولید با بخش علم و فناوری گفت: متاسفانه گلستان از کشاورزی تا معدن دچار معضل خام فروشی است در حالیکه می توان با فرآوری این محصولات، اقتصاد استان را متحول کرد.

مهندس رمضانعلی سنگدوینی، دیگر منتخب مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس یازدهم در این نشست با بیان اینکه نگاه ما به عنوان مجمع نمایندگان استان، بر تقویت مباحث دانش‌بنیانی و حمایت پارک علم و فناوری گلستان است، تاکید کرد: ضرورت پارک علم و فناوری گلستان از هر مساله‌ای در استان بیشتر است و برای حرکت در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه گلستان، استانی بر پایه کشاورزی است، گفت: باید میزان تولیدات بخش کشاورزی با کمک شرکت‌های دانش بنیان افزایش پیدا کرده و تبدیل به ثروت شود.

وی خاطرنشان کرد: مردم با اشتغال به کشاورزی می‌توانند مشکلات خود را حل کنند به شرطی که بتوانیم سفره کشاورزان را رنگین کنیم.

مهندس سنگدوینی ادامه داد: هنوز به صنایعی که دو سه دهه سابقه دارند تسهیلات می‌دهیم در حالیکه باید شرایط را برای فعالیت‌های دانش بنیان فراهم کنیم. سرمایه گذاری بر روی فعالیت‌های دانش بنیان و تولید محصولات این بخش باید بیش از گذشته انجام شود. هرکسی جلوی سرمایه گذار را بگیرد قلم پایش را خرد می‌کنیم.

وی با بیان اینکه باید برای معیشت و اقتصاد مردم کاری کرد، اظهارداشت: مردم از نظام و انقلاب خسته نشدند بلکه از مسئولانی خسته شدند که به فکر پر کردن جیب خود هستند و از رانت استفاده می‌کنند.

کوهساری، منتخب مردم آزادشهر و رامیان در مجلس یازدهم نیز بیان داشت: هم نمایندگان و هم مسئولان اجرایی استان به درستی درباره فعالیت‌های پارک توجیه نشده‌اند. توسعه پارک و افزایش مراکز نوآوری و ارتباط پارک با حوزه فناوری اطلاعات از دیگر موضوعاتی است که همه باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.

  لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری گلستان

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری گلستان

  پارک علم و فناوری گلستان

  پارک علم و فناوری گلستان یک پارک علم و فناوری در شهر آق قلا می باشد

   نظرات