تزریق حافظه‌ به مواد؛ کامپوزیت‌های پلیمری هوشمند ایران‌ساخت شد

تزریق حافظه‌ به مواد؛ کامپوزیت‌های پلیمری هوشمند ایران‌ساخت شد

کامپوزیت‌های پلیمری هوشمند خاصیت یا شکل مشخصی به مواد می‌دهند، به عنوان مثال اگر بخواهیم یک لباس به اتوکشی نیاز نداشته باشد با استفاده از الیاف‌های کامپوزیت پلیمری هوشمند این هدف محقق می‌شود.البته این یک مثال ساده از کاربرد این مواد است. به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد پلیمرهای حافظه‌دار، این مواد در طی دهه اخیر مورد توجه فوق العاده‌ای قرار گرفته‌اند. از آنجایی که سنتز و ساخت این مواد به عنوان گلوگاهی برای انجام پژوهش‌های تحقیقاتی و ساخت ادوات پلیمری حافظه­دار شناخته می‌شود، محققان دانشگاه‌های صنعتی شریف و تهران با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی طرحی پژوهشی برای ساخت پلیمرهای حافظه‌دار انجام دادند.

کاربردهای این مواد بسیار متنوع است از صنعت هوا و فضا، خودروسازی تا نفت از این مواد استفاده می‌کنند. پلیمرهای حافظه‌دار در دو دهه گذشته به عنوان یکی از انواع اصلی مواد حافظه‌دار مورد توجه محققان قرار گرفته‌اند. در یک دهه اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه پلیمرهای حافظه‌دار که پتانسیل به کارگیری در تاسیسات پزشکی، هوا فضا، بافندگی، مهندسی عمران، انرژی، مهندسی الکترونیک و محصولات خانگی دارد مشاهده شده است.

در مقایسه با انواع دیگر مواد هوشمند، مانند آلیاژهای حافظه‌دار، پلیمرهای حافظه‌دار دارای مزایای قابل توجهی هستند که می‌توان به ایجاد تغییر شکل­های الاستیک بزرگ، مصرف انرژی پایین برای ایجاد شکل موقت، چگالی پایین و سبکی وزن، زیست تخریب­پذیری بالقوه و قابلیت ساخت بالا اشاره کرد. با توجه به این ویژگی‌ها و کاربردهای متنوع، پلیمرهای حافظه‌دار، در سال­های اخیر توجه محققان علوم مواد و مهندسی را به خود جلب کرده اند.

کامپوزیت‌های پایه پلیمر حافظه دار توانسته اند کاربردهای پلیمر های حافظه دار را گسترش ببخشند و آینده درخشانی را برای استفاده از این گونه مواد در صنعت فراهم کنند. از جمله خواص جدیدی که می توان با استفاده از کامپوزیت های پایه پلیمر حافظه دار بدست آورد می­توان به خاصیت خود ترمیمی شاره کرد .

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/۲۵

اخبار مرتبط:

*پلیمرهای هوشمند دسترسی به اهداف را تسهیل می کنند

* کاربرد نانو کامپوزیت ها در صنایع بسته بندی و مواد غذایی

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات