نشت آب در شبکه توزیع با یک محصول دانش‌بنیان کاهش یافت

نشت آب در شبکه توزیع با یک محصول دانش‌بنیان کاهش یافت

یک شرکت دانش‌بنیان در کشور توانسته است با طراحی و تولید تجهیزات صنعت آب، فشار آب ثابت در طول شبانه روز برای مشترکین فراهم آورد، علاوه بر این مهم، از نشت آب در شبکه توزیع نیز جلوگیری کند.

بهروز عمارتی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «مهندسین مشکات انرژی» درباره نوع فعالیت و تولیدات این شرکت توضیح داد: این شرکت در زمینه اتوماسیون صنعتی و همچنین طراحی و تولید انواع دستگاه‌های RTU ، کنترلرهای هوشمند فشار، دیتالاگرها و نرم‌افزارهای مانیتورینگ فعالیت می‌کند.

وی درباره یکی از محصولات این شرکت با نام «عملگر هوشمند شیرهای فشارشکن» گفت: کاربرد اصلی این تجهیز، مدیریت فشار و دبی شبکه‌های توزیع آب است. همچنین از دیگر کاربردهای این دستگاه می‌توان به مدیریت مصرف آب بر اساس فشار بالا یا پایین دست و نیز مدیریت مصرف آب براساس نقاط بحرانی در شبکه توزیع اشاره کرد.

این فعال فناور به جزئیات فنی این محصول اشاره و بیان کرد: این سیستم دارای دو عدد ترانسمیتر فشار داخلی جهت اندازه گیری فشار ورودی و خروجی شیر فشار شکن است و دارای محدود کننده مکانیکی برای جلوگیری از افزایش و یا کاهش بیش از حد فشار آب است.

به گفته وی، با استفاده از این دستگاه حدود ۵ تا ۶ درصد نشت آب در شبکه کاهش پیدا می‌کند.

عمارتی همچنین به «کنترلر هوشمند شیرهای فشارشکن» اشاره و بیان کرد: کنترلر MERT۱۴ برای اندازه گیری و کنترل فشار خروجی شیرهای فشار شکن طراحی شده که امکان کنترل فشار خروجی شیرهای فشارشکن از راه دور امکان پذیر می‌کند. این دستگاه دارای مودم داخلی با آنتن دهی بسیار قوی است و با توجه به آنتن دهی بسیار قوی و بدنه آن امکان نصب آن داخل گودال دسترسی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «مهندسین مشکات انرژی» درباره دیگر محصولات تولیدی این شرکت گفت: علاوه بر طراحی و تولید «عملگر هوشمند شیرهای فشارشکن»، دیگر محصولات با نام‌های «کنترلر هوشمند شیرهای فشارشکن»، «پوزیشن متر شیرهای فشارشکن»، «دیتالاگر هوشمند»، «ارتفاع سنج مخازن» و «تابلو کنترل» در این مجموعه طراحی و تولید می‌شوند.

به گفته عمارتی در این شرکت ۱۹ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند.

این فعال فناور ادامه داد: پیش از این نمونه مشابه این محصول از کشورهای انگلیس و سوییس وارد کشور می‌شد که ارزبری بالایی را درپی داشت.

وی به اختلاف قیمت محصول ایرانی و نمونه مشابه خارجی آن اشاره کرد و گفت: قیمت تمام شده محصول این شرکت حدودا یک سوم قیمت نمونه مشابه خارجی آن است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/

اخبار مرتبط

* آنالیز مواد شیمیایی با ساخت دستگاه‌های تجزیه‌گر جرمی

* تحریم‌ها برای رشد محصولات پیشرفت ه ساخت ایران فرصت شد

* پایش دستگاه‌های لیزری سالانه بیش از ۲۰۰ هزار دلار صرفه‌جویی ارزی در پی دارد

* تولید آشکارساز موادمخدر و داروها با یک‌سوم قیمت تمام‌شده خارجی

* معرفی تجهیزات کارآمد آزمایشگاهی

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات