یک میلیارد دلار کاهش ارزبری را تجربه کردیم

یک میلیارد دلار کاهش ارزبری را تجربه کردیم

داروهای زیستی که با فناوری‌های پیچیده‌ای تولید می‌شوند و در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج کاربرد دارند. ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این پیشرفت‌ها نقشی اثرگذار دارد و به کاهش یک میلیارد دلاری ارزبری از کشور کمک کرده است.

توانمندی‌های دارویی ایران بسیار بالا است و اوج آن را در در صنعت داروهای بیوتکنولوژی شاهد هستیم، جایی که تقریبا تمامی داروهای دارای ارزبری بالا، در کشور به تولید داخلی رسیده اند.

از حدود ۵۰ داروی ارزبر بیوتک، ۲۲ دارو در سال های گذشته تولید شده که سالانه حدود ۱ میلیارد دلار، ارزبری کشور را کاهش می دهند. تولید باقی این لیست نیز از اواخر سال ۹۷ برنامه ریزی شده و تا انتهای سال ۹۸، دانش فنی بیشتر آنها کسب شده و آماده تولید صنعتی می شوند. پیش بینی می شود که این سری از داروها نیز بتوانند در حدود ۵۷۰ میلیون دلار، ارزبری کشور را در شرایط تحریم کاهش دهند.

در حال حاضر با در نظر گرفتن میزان صادرات و رفع نیازهای بازار داخل، زیست فناوری ایران بین ۴/۰ تا ۵/۰ درصد از حجم بازار جهانی زیست فناوری را در اختیار دارد.

چشم انداز ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کسب ۳ درصد از بازار جهانی زیست فناوری در افق ۱۴۰۴ یعنی عددی در حدود ۲۰ میلیارد دلار است. راهبرد اصلی ستاد برای رسیدن به این عدد، تمرکز بر حوزه های کلان اقتصادی همچون کشاورزی، دام و طیور، دریا و انرژی است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایام پیام/۲۳


اخبار مرتبط:

ایران در تولید ۲۲ قلم داروی زیستی خودکفا شد

توانمندی بالای ایران در تولید داروهای زیستی پیشرفته

ایران به قله تولید داروهای زیستی رسید


لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات