نانو الیاف «ایران‌ساخت» از ورود آلاینده‌ها به محیط‌زیست جلوگیری می‌کند

نانو الیاف «ایران‌ساخت» از ورود آلاینده‌ها به محیط‌زیست جلوگیری می‌کند

یکی از این محصولات دانش بنیان فیلترهای صنعتی است که در حال حاضر بیش از ۶۰۰ مجموعه صنعتی در کشور از آن استفاده می‌کنند و به وسیله آن از ورود مواد آلاینده و ریزگرد تولید شده توسط این صنایع به محیط زیست جلوگیری می‌شود. سید امیر حسین تقوی مدیر عامل شرکت دانش بنیان نانو فناوران خاور گفت: صنایع گوناگون با فعالیت خود آلاینده‌ها را وارد محیط زیست می‌کنند اما ما با استفاده از نانو الیاف، فیلترهای صنعتی تولید کردیم که از ورود این آلاینده‌ها و ریزگردها به محیط زیست جلوگیری می‌شود. این فیلترها قدرت جذب بالایی دارند و قادر هستند ذرات با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون را جذب کنند. این محصول در صنایع مختلف مانند فولاد، سیمان و آرد کاربرد دارد. همچنین بیش از ۶۰۰ کارخانه بزرگ صنعتی در کشور از این محصول استفاده می‌کنند.

تقوی درباره محصول بعدی این شرکت دانش بنیان گفت: نانو ماسک‌های تنفسی سوپاپ دار محصول بعدی است که تولید می‌کنیم. این ماسک‌ها در انواع N۹۹ و N۹۵ تولید می‌شود. ماسک‌های سوپاپ دار از چند لایه تشکیل شده‌اند. این محصول علاوه بر وجود لایه میکروفیلتر حاوی لایه نانو الیاف با قطر کمتر از ۱۰۰ نانومتر است. این لایه از ورود ذرات مضر میکرونی به دستگاه تنفسی جلوگیری می‌کند. با شیوع کرونا در کشور و نیاز به این محصول قدرت تولید را افزایش دادیم و ۶۰ تا ۷۰ هزار ماسک در هفته تولید داریم.

وی همچنین بیان کرد: از آنجا که تولید نانو الیاف نیاز به فناوری پیشرفته و دستگاه الکتروریسی دارد. ما موفق به ساخت این دستگاه شدیم و پس از آن با این دستگاه ساخت فیلترهای نانویی انجام شد. این نانو الیاف‌ها علاوه بر صنایع در حوزه پزشکی هم کاربرد دارد. همچنین صادرات محصول به پاکستان، عراق و چین را داشته ایم و با فعالیت شرکت برای بیش از ۱۰۰ نفر شغل ایجاد شده است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/۲۵

اخبار مرتبط:

* زنجیره ساخت دستگاه‌های تولید انواع ماسک در کشور تکمیل شد

* تولید ماسک‌های نانو فیلتر

* تولید ۴۰۰ هزار فیلتر نانویی ماسک‌های بیمارستانی N۹۵

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات