اجرای بزرگترین آزمایش اتصال تیر به ستون در آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله

اجرای بزرگترین آزمایش اتصال تیر به ستون در آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله

از سوی محققان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، بزرگترین آزمایش اتصال تیر به ستون در دنیا، در آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله این پژوهشگاه اجرایی می‌شود. به گزارش ایسنا، بزرگترین آزمایش اتصال تیر به ستون در دنیا، مربوط به پروژه "فرانمای آیمکس" (IMAX) در آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله انجام خواهد شد. این آزمایش، اولین آزمایش مهم در مجموعه آزمایشگاه های پیشرفته مهندسی زلزله است که مربوط به مقاومت زلزله اتصالات یکی از بزرگترین برج های چند منظوره تهران به ارتفاع ۱۰۰ متر است. طراحی اتصالات تیرها به ستون های این سازه به روشی کاملاً جدید، به دو صورت پیچی و جوشی و به صورت اتصال صلب با استفاده از ورق کناری انجام شده است.

ایمنی ساختمان ها در برابر زلزله یکی از موضوعات مهم به ویژه برای ساختمان های بلند مرتبه است که در همین راستا کشورهای پیشرفته برای نیل به این هدف، اقدام به ساخت آزمایشگاه های بزرگ و پیشرفته مهندسی زلزله کرده اند. در کشور نیز بعد از وقوع زلزله های مخرب گذشته، تصمیم به احداث مجموعه آزمایشگاه های پیشرفته مهندسی زلزله شد و پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله از سال ۱۳۹۱ اقدام به ساخت این مجموعه آزمایشگاهی در فضایی به مساحت بیش از ۱۰ هزار مترمربع کرده است. این آزمایشگاه یکی از آزمایشگاه های بزرگ مهندسی زلزله در دنیا و بزرگترین آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا است که با تلاش و همت پژوهشگران پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله طراحی و ساخته شده است.

با توجه به جدید بودن روش اتصال در این پروژه، لازم است ابتدا این اتصالات با ابعاد واقعی ساخته شده و تحت آزمایش‌های مورد نیاز جهت تائید قرار گیرد. در صورت تایید این روش جدید اتصال، توسط مراجع ساختمان سازی کشور، می توان از این نوع اتصال در ساخت سازه ها در سراسر کشور به عنوان یک روش ساخت اتصالات تیر به ستون استفاده کرد. انجام این آزمایش جزو بزرگترین آزمایش ها در نوع خود در سطح دنیا است که هم اکنون ایران به توانایی انجام آن دست یافته است. پیش از این آزمایش هایی در مقیاس کوچک تر در آزمایشگاه ها و دانشگاه های بزرگ دنیا انجام شده است. انجام این آزمایش مهم بیانگر رشد شاخص فناوری کشور در زمینه مهندسی زلزله خواهد بود.

[پیوست خبر...]

لینک اصل خبر در سایت ولدیکا

    منبع خبر

    ولدیکا

    ولدیکا

    مرجع صنعت اتصال

    نظرات