روش استن هنکس برای بهبود ارتباط مدیران با برنامه نویسان

روش استن هنکس برای بهبود ارتباط مدیران با برنامه نویسان

ارتباط مدیران کسب و کارها با متخصصان فنی و به ویژه برنامه نویسان همواره با سختی‌هایی همراه است، اما راهکارهایی نیز برای بهبود روابط مدیران با بخش فنی وجود دارد، در ادامه با اکوسیستم همراه باشید.

اکوسیستم – افرادی که اطلاعات تخصصی ندارند، هنگام صحبت کردن با متخصصان فنی با مشکلات گوناگونی مواجه می‌شوند، آنها صحبت‌های تخصصی متخصصان را درک نمی‌کنند و نمی‌توانند انتظارات خود را به خوبی به آنان منتقل نمایند. وب سایت پرسش و پاسخ Quora به نقل از استن هنکس (مدیر فناوری کلمبیا ونچرز) راهکارهایی را برای این منظور ارائه کرده است.

برای افرادی که با توسعه نرم‌افزار آشنایی ندارد، درک سختی‌های آن آسان نیست. آنها به عنوان مدیر فقط درخواست خود را با تیم فنی در میان می‌گذارند، اما ایده‌ای در مورد دشواری‌ها و زمان مورد نیاز برای اجرای طرح ندارند.

صحبت کردن به زبان کامپیوتر به سادگی آنچه تصور می‌شود، نیست.بطور مثال برای یک کار ساده فقط دستور‌العمل‌های ساده را به مخاطب می‌دهید و او جزئیات قابل حذف را به صورت خودکار نادیده می‌گیرد، ولی راجع به صحبت کردن با کامپیوتر، این روش قابل اجرا نیست. برای توسعه نرم‌افزار، باید تمام جزئیات و مراحل برای سیستم توضیح داده شود، نادیده گرفتن کوچکترین جزئیات می‌تواند نرم افزار را به مشکل مواجه کند.

از طرف دیگر مدیران تنها هدف نهایی را به متخصصان فنی خود می‌گویند، مثل فرم ثبت نام را طراحی کنید یا طراحی هدر وب‌سایت را تغییر دهید. در این شرایط آنها تصور می‌کنند که کار ساده است و به سرعت اجرا خواهد شد؛ اما مشکل توسعه دهندگان چیست که نمی‌توانند کار را سریع تحویل دهند؟

همانطور که ذکر شد، صحبت کردن با کامپیوتر دشواری‌های خاص خود را دارد. به علاوه برنامه نویسان کنونی معمولا از کتابخانه‌های آماده که توسط دیگران نوشته شده‌اند، استفاده می‌نمایند و تغییرات مورد نظر را در آن لحاظ می‌کنند. دشواری‌های برنامه نویسی متعدد هستند و متخصصان این حوزه برای هر چالشی باید پاسخی مناسب را پیدا کنند.

هنگامی که وظیفه‌ای به یک برنامه نویس محول می‌شود، وی به دنبال نمونه‌های آماده و کتابخانه‌های حرفه‌ای می‌گردد تا بتواند از آنها استفاده کند. اگر هدف نهایی مستلزم ایجاد تغییرات زیادی در این کتابخانه‌ها است، زمان پروژه طولانی‌تر می‌شود. گاهی منابع و زمان در نظر گرفته شده برای اجرای یک پروژه کافی نیست، در این مواقع مدیران از سوی برنامه نویسان با پاسخ انجام شدنی نیست مواجه می‌شوند. این پاسخ کوتاه از زبان یک برنامه نویس حرفه‌ای که زمان زیادی را صرف بررسی پروژه کرده است، معنی طولانی‌تری دارد.

روش استن هنکس برای بهبود ارتباط مدیران با برنامه نویسان

معمولا هنگامی که برنامه نویس عبارت انجام شدنی نیست را به کار می‌‌برد، منظورش این است که با توجه به آنچه من از شرایط موجود و پیش فرض‌های اولیه مسئله دریافت کردم، نمی‌‌توان پروژه مورد نظر را با این شیوه و در این زمان مشخص به اتمام رساند. من قادر نیستم تمام جزئیات را برای شما شرح دهم؛ چون فشار زیادی برای پیدا کردن راه‌ حل بهینه و مناسب تحمل کرده‌ام. سر درد دارم، لطفا مرا تنها بگذارید!

آنچه شرح داده شد، پاسخی است که در ذهن برنامه نویس شکل می‌گیرد و خروجی آن تنها همان عبارت ساده است. در چنین شرایطی مدیران باید به جای بحث کردن به دنبال راه حلی از طرف خودشان باشند. مشکلاتی که معمولا باعث این پاسخ از سوی برنامه نویسان می‌شود، عبارتند از بیش از اندازه کم بودن زمان پروژه یا تعداد اعضای تیم برنامه نویسی، فقدان منابع مورد نیاز بطور کامل، فشار بیش از حد سازمان به تیم برنامه نویسی. به هر حال باید راهکاری مناسب برای حل این چالش‌ها پیدا کنید.

بهترین راه حل برای مشکلاتی که ذکرشد، صحبت کردن با برنامه نویسان و دریافت پیشنهادات آنها به منظور ایجاد تغییرات در صورت مسئله یا شرایط پروژه است. پاسخ‌هایی مانند بسیار خوب راه حل شما برای اینکه پروژه قابل اجرا باشد، چیست؟ می‌تواند باب گفتگو را برای یافتن راه حل نهایی باز کند.

    نظرات