اکوویک سی و پنجم: از برگزاری نمایشگاه بانک، بورس و بیمه تا برگزاری کمپین "یک قدم بیشتر"

این هفته نیز طبق روال شنبه‌ها به بررسی اخبار مهم داخلی که در حوزه استارتاپ و کسب‌وکار در رسانه‌های مختلف منتشر شده است، خواهیم پرداخت. لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

به گزارش اکوسیستم، در هفته آخر اردیبهشت ماه رسانه‌های داخلی فعال در حوزه کسب‌وکار سر خط خبرهای منتشر شده خود را به عناوین مختلفی اختصاص دادند. از جمله مهم‌ترین اخباری که در این رسانه‌ها به آن پرداخته شد خبر مربوط به برگزاری نمایشگاه بانک، بورس و بیمه در هفته گذشته بود. این نمایشگاه از 27 الی 30 فروردین برگزار شد. همچنین خبر جالب دیگری در خصوص راه اندازی کمپین "یک قدم بیشتر" توسط استارتاپ شفاجو منتشر شده است که نشان‌دهنده عزم استارتاپ‌های حوزه سلامت برای ارتقا سلامت عمومی با راه‌اندازی کمپین‌های مختلف است.

نمایشگاه کار در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار اعلام کرد که نمایشگاه کار از ۵ الی ۸ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار خواهد شد. مجری برگزاری این نمایشگاه کاریابی، مرکز کار ایران است. در این نمایشگاه که با حضور شرکت‌های داخلی و خارجی برگزار می‌شود، تعدادی از استارتاپ‌ها نیز شرکت دارند. همچنین تمهیداتی نیز برای حضور کاریابی‌های داخلی و بین المللی بطور رایگان در نظر گرفته شده است. محمد اکبرنیا (مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار) از این نمایشگاه به عنوان یک حرکت عظیم ملی نام برد که باعث ارتقاء قابلیت کاریابی‌ها، توسعه اشتغال کشور و اشتغالزایی برای جوانان می‌شود و در ادامه اضافه کرد: شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه قصد جذب نیروی کار جدید را دارند.

فین استارز 2018 آغاز به کار کرد. صبح روز دوشنبه 27 فروردین ماه سال جاری فین استارز 2018 با حضور سورنا ستاری ( معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری)، علیرضا دلیری (معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری)، مدیران فرابورس ایران و استارتاپ‌های فعال در حوزه فین‌تک آغاز شد. ستاری در مراسم افتتاحیه فین استارز امسال ضمن ابراز خشنودی از عملکرد فرابورس کشور در مورد برگزاری رویداد فین استارز و دور یکدیگر جمع کردن بازیگران اصلی بازار سرمایه و نوآوران فناوری مالی، اظهار داشت: خوشحالیم که در فرابورس مدیران شایسته‌ای فعالیت دارند و فرابورس در بسیاری از موارد حتی از ما هم پیش افتاده است. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از فین استارز ۲۰۱۸ به عنوان فرصتی مناسب برای استارتاپ‌های فعال در حوزه مالی نام برد و گفت: فرابورس در موضوعاتی از جمله بورس، ایده و اختراع، حتی جلوتر از ما پیش رفته‌اند و با وجود اینکه پرداختن به موضوع ایده و اختراع پیش از این به فکر معاونت علمی رسیده بود اما فرابورس ایران جهت فعالیت در این عرصه اصرار کرد و وارد این فضا شد.

پنل تخصصی فین‌تک و بازار سرمایه در اولین روز فین استارز 2018 برگزار شد. در اولین روز فین استارز ۲۰۱۸ پنل تخصصی فین تک و بازار سرمایه با حضور امیر هامونی (مدیرعامل فرابورس)، مرتضی آنالویی (مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس)، محمد تقی‌خان تجریشی (عضو هیئت رئیسه کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران)، مطهره مروج (مدیر فاوای سازمان بورس) و روح الله دهقان (مدیرعامل رایان بورس) برگزار شد. در این پنل، هامونی ضمن تاکید بر لزوم تدوین قوانین در مورد استارتاپ‌ها و شرکت‌های فین‌تکی، بیان کرد: در سال قبل نیز یکی از دغدغه‌های ما تدوین این قوانین بود. در حال حاضر تکنولوژی در بازار سرمایه با چنان سرعتی در حال رشد است که مجلس، دولت، سازمان بورس و سایر نهادهای تصمیم‌گیرنده باید در این بخش برنامه‌های لازم را طراحی کنند، زیرا در غیر اینصورت مانند بعضی از سرویس‌ها که در حوزه‌های حمل و نقل عرضه گردید، احتمال دارد که در آینده اختلاف‌هایی میان کسب‌وکارهای سنتی و مدرن به وجود آید.

شتاب دهنده فینووا در مرکز رشد دانشگاه علامه طباطبایی آغاز به کار کرد. در نشست خبری فینووا که در روز چهارشنبه ۲۹ فروردین‌ برگزار شد، مدیر این مرکز از آغاز به کار این شتابدهنده در مرکز نوآوری دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد. علی بدیعی (مدیر شتابدهنده فینووا) در این نشست بیان کرد: فینووا از سال ۹۴ آغاز به کار کرد و طی حضور این شتابدهنده در دانشگاه امیرکبیر، بیش از ۵۰ استارتاپ در فضای این شتابدهنده استقرار داشتند که می‌توان به تپسی، کاموا و ایوند اشاره کرد. به گفته بدیعی فینووا بر اساس برنامه‌ریزی خود، پس از تجهیز شتابدهنده در مرکز نوآوری دانشگاه علامه طباطبایی، از شروع سال جدید آماده بهره‌برداری شده و با فراخوان و بررسی درخواست‌ها آغاز به کار کرده است. تمرکز فینووا بر حوزه فین‌تک است زیرا ما معتقدیم صنایع مالی می‌تواند به اغلب استارتاپ‌ها کمک کند. آرین افشار، مدیر برنامه‌های شتابدهنده فینووا در خصوص برنامه‌ریزی و علت راه‌اندازی شتابدهنده فینووا گفت: در مدتی که ما در فضای کار اشتراکی فینووا با بیش از ۴۰ استارتاپ کار می‌کردیم، نیاز آموزش برای استارتاپ‌ها را درک کردیم و سعی کردیم بر روی مربیگری متمرکز شویم و با دو تیمی که وارد چرخه اول شتابدهی شدند در حال اجرای این کار هستیم.

کمپین "یک قدم بیشتر" توسط استارتاپ شفاجو برگزار می‌شود. کمپین یک قدم بیشتر استارتاپ شفاجو با هدف فرهنگ‌سازی و ترویج ورزش پیاده‌روی و خودمراقبتی، با حمایت شهرداری تهران و وزارت بهداشت از ۱ الی ۷ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می‌شود. گسترش روزافزون فناوری راهی جز پذیرفتن آن باقی نگذاشته است، در این میان استارتاپ‌ها در جهت‌گیری صحیح فناوری برای بهبود زندگی بشر کمک شایانی کرده‌اند. حوزه پزشکی یکی از زمینه‌هایی است که کسب‌وکارهای نوپا اخیر به آن وارد شده‌اند و سعی دارند وضعیت پزشکی بشر را بهبود دهند. شفاجو یکی از استارتاپ‌های ارائه‌دهنده خدمات سلامتی و پزشکی، که بیش از ۴ سال سابقه فعالیت دارد. شفاجو قصد دارد در هفته سلامت، کمپینی را با هدف فرهنگ‌سازی و ترویج ورزش پیاده‌روی و خود مراقبتی برگزار کند. اگر شما هم به پیاده‌روی علاقه دارید و می‌خواهید گامی در جهت سلامت خود بردارید، کمپین یک قدم بیشتر شفاجو فرصت خوبی است. کافی است اپلیکیشن شفاجو را از سیب اپ یا کافه بازار نصب یا بروزرسانی کنید، در قسمت قدم شمار، تعداد قدم‌هایتان شمرده می‌شود و شما با پیاده‌روی می‌توانید روزانه از شفاجو جایزه بگیرید. به علاوه چنانچه تعداد قدم‌های شما به حد نصاب برسد، در پایان هفته سلامت شانس دریافت جایزه بزرگتری را نیز خواهید داشت.

 

    نظرات