هفت شتابدهنده برتر آمریکا (بخش اول)

هفت شتابدهنده برتر آمریکا (بخش اول)

شتابدهنده‌ها یکی از حامیان اصلی استارتاپ‌ها در ابتدای راهشان هستند. در این مقاله قصد داریم تا هفت شتابدهنده معروف آمریکایی و نیز علل برتری هریک را معرفی کنیم.

اکوسیستم - شتاب‌دهنده‌ها نقش مهمی در رساندن یک استارتاپ به موفقیت ایفا می‌کنند. این شتاب‌دهنده‌ها که در واقع همانند موتور استارتاپ عمل می‌کنند و تلفیقی از دانش، تجربه و تولید و گسترش محصول هستند که به شبکه بزرگی از امکانات دسترسی دارند. در واقع شتاب‌دهنده‌ها با دسترسی به  شرکت‌های سرمایه‌گذاری به بنیانگذاران استارتاپ‌ها امکان رسیدن به موفقیت و گسترش سریع را می‌دهند.

جای تعجب نیست که صنعت شتابدهی که در دهه‌ اخیر راه‌اندازی شده است توانسته استارتاپ‌های بسیاری را شیفته خود نماید. از سال 2008 تا سال 2014 تعداد شتاب‌دهنده‌های آمریکایی در هر سال در حدود 50 درصد افزایش یافته است و به نظر می‌رسد این سیر صعودی همچنان ادامه داشته باشد. هر چند این شتاب‌دهنده‌ها در آمریکا تأسیس شده‌اند اما خدمات آن‌ها جهانی است.

در ادامه این شتابدهنده‌ها را معرفی و همچنین آنچه که توانسته این شتاب‌دهنده‌ها را در لیست برترین‌ها قرار دهد بررسی خواهیم کرد.

شتابدهنده Y combinator

این شتاب‌دهنده در سال 2005 میلادی در شهر Mountain view ایالت کالیفرنیا تأسیس شد. در ابتدای کار این شتابدهنده کار خود را با 60 نفر کارمند آغاز کرد که همگی برای رسیدن به یک هدف مشترک یعنی کمک به استارتاپ هایی از جمله Airbnb و Stripe در کنار هم جمع شدند.

این شتابدهنده از زمان آغاز فعالیتش به عنوان بزرگ‌ترین شتابدهنده استارتاپ در آمریکا شناخته شده است. اعضا و کارکنان این شتابدهنده با برگزاری جلسات مداوم و نامحدود، کمک‌ها و امکانات لازم برای توسعه استارتاپ‌های علاقه‌مند را فراهم می‌آورند. در واقع این شتابدهنده تا آخرین مراحل رسیدن به هدف، در کنار استارتاپ‌ها می‌ماند.

شتابدهنده 500 Startups

این شتابدهنده در سال 2010 در همسایگی شتابدهنده Y Combinator یعنی شهر Mountain view ایالت کالیفرنیا تأسیس شد. تعداد کارمندان این شتاب‌دهنده 59 نفر است و با استارتاپ‌هایی از جمله Twilio که در حال حاضر ارزشی معادل 2.5 میلیارد دلار دارد، شناخته می‌شود.

ازجمله ویژگی‌های این شتابدهنده داشتن یک سری برنامه‌های کاربردی برای سرمایه‌گذاری است. از طرف دیگر تیمی که در این شتابدهنده مشغول به فعالیت هستند، برای ایجاد اکوسیستمی با ارزش‌های جهانی و همچنین اجرای کنفرانس‌ها برنامه‌های آموزشی در کنار رویدادهای مختلف آموزش دیده‌اند. چیزی که به عقیده بسیاری از کارشناسان باعث شده است این شتابدهنده در لیست 7 شتابدهنده برتر باشد، مأموریت و هدف آن برای ایجاد تنوع و هم‌افزایی در استارتاپ‌های مختلف دنیا است.

اعضا و کارکنان این شتابدهنده به خوبی به این نکته واقفند که افرادی که قصد راه‌اندازی استارتاپ دارند در واقع با پیش‌زمینه و ذهنیت‌های مختلفی اقدام به راه‌اندازی استارتاپ می‌کنند. دیگر خصوصیت قابل توجه این شتابدهنده این است که یکی از اهداف آن کمک به بانوانی است که قصد راه‌اندازی استارتاپ دارند.

شتابدهنده Techstar

این شتابدهنده فعالیت خود را از سال 2006 در شهر Boulder در کلورادو آغاز کرد. از جمله فعالیت‌های این شتابدهنده کمک به استارتاپ Class Pass است که در حال حاضر ارزشی بالغ بر 500 میلیون دلار دارد. این شتابدهنده دارای یکی از گسترده‌ترین و پیشرفته‌ترین شبکه‌های جهانی است که به استارتاپ‌های مختلف با یک برنامه سه ماهه کمک می‌کند. از جمله نکات مثبت این شتابدهنده، قابلیت‌ها و امکانات رفاهی زیادی است که به استارتاپ‌های خود ارائه می‌دهد.

هدف این شتابدهنده بر اساس آنچه خود اعلام کرده است، ایجاد یک شبکه میان افراد دارای ایده و سرمایه‌گذاران مختلف برای راه‌اندازی استارتاپ‌های گوناگون است.

شتابدهنده MassChallenge

این شتابدهنده در بوستون در سال 2010 میلادی تأسیس شد. MassChallenge با تیمی 175 نفره‌، تاکنون توانسته بیش از 60 هزار شغل در زمینه بازاریابی جهانی در بوستون، اسرائیل، مکزیک، سوئیس و انگلستان به وجود بیاورد. سرمایه‌گذاری این شتابدهنده در استارتاپ های مختلف چیزی در حدود 60 میلیون دلار بوده است.

آنچه باعث موفقیت این شتابدهنده در کمک و گسترش استارتاپ‌های مختلف شده است این است که این شتابدهنده به نوعی یک سازمان غیرانتفاعی است. علاوه بر این هر سال بیش از 2 میلیون دلار جایزه برای استارتاپ‌های گوناگون در مرحله ابتدایی راه‌اندازی در نظر می‌گیرند.

    نظرات