اکوویک چهلم: از عدم رفع فیلتر شبکه اجتماعی توییتر تا آغاز ثبت نام نمایشگاه اینوتکس 2018

این هفته نیز طبق روال شنبه‌ها به بررسی اخبار مهم داخلی که در حوزه استارتاپ و کسب‌وکار در رسانه‌های مختلف منتشر شده است خواهیم پرداخت. لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

به گزارش اکوسیستم، هفته گذشته که مصادف با هفته آخر اردیبهشت ماه سال 1397 هجری شمسی بود اخبار ضد و نقیضی در رسانه‌های مختلف در خصوص رفع فیلتر چند شبکه اجتماعی از جمله توییتر توجه بسیاری از مخاطبان و رسانه‌ها را به خود جلب کرد. برخی از رسانه‌های معتبر داخلی فعال در حوزه استارتاپ و تکنولوژی به نقل از برخی از مسئولان خبر مربوط به رفع فیلترینگ شبکه اجتماعی توییتر را در خبرهای خود منتشر کردند. از آنجایی که پیام‌رسان تلگرام در ایران فیلتر شده است خبر رفع توییتر موج جدیدی از شایعات و خوشحالی را به همراه داشت. خبر دیگر که برای فعالان حوزه کسب و کار و دارندگان استارتاپ‌های مختلف بسیار مورد توجه قرار گرفت، خبر مربوط به آغاز ثبت نام برای نمایشگاه اینوتکس 2018 است.

توییتر رفع فیلتر نخواهد شد. اخیرا ۶ وزیر و ۲ نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای محرمانه در نامه‌ای خواستار رفع فیلتر شبکه اجتماعی توییتر شده‌اند. دادستان کل کشور در این مورد اعلام کرد که رفع فیلتر را توییتر بررسی نمی‌کنیم. دادستان کل کشور در مورد مقبول نبودن این درخواست گفت: با دو نامه از سوی تعدادی از وزرای عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مواجه بودیم. یک نامه به منظور رفع فیلتر توییتر و نامه دوم با ۶ امضا نیز در مورد رفع فیلتر از دو سامانه دیگر بود. وی افزود: این دوسامانه قبلا در کمیته مطرح و فیلتر شده بود اما توئیتر به موجب دستور قضایی فیلتر شده و به همین جهت قابلیت طرح در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه را ندارد و در نتیجه این موضوع را مطرح نخواهیم کرد. دادستان کشور ادامه داد: مادامی که شرایط توییتر همانند قبل باشد، دستور قضایی به قوت خود باقی می‌ماند.

ثبت نام در الکام استارز 97 آغاز شد. براساس اعلام سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، استارتاپ‌های علاقه مند به حضور در سالن الکام استارز در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ می‌توانند از ۵ لغایت ۱۲ خرداد ماه سال جاری نسبت به ثبت نام اقدام کنند. استارتاپ‌ها برای حضور در الکامپ امسال باید به سایت elecom-stars.com که برای فرآیند ثبت نام در نظر گرفته شده است، مراجعه کنند. این رویداد در سال جاری با حضور سه گروه برگزار خواهد شد. گروه اول که بخش عمده‌ای از سالن را در اختیار خواهند داشت، استارتاپ‌هایی هستند که از مرحله ایده فراتر رفته‌اند و اقدامات اولیه برای تجاری‌سازی طرح‌هایشان را طی کرده‌اند. گروه دوم صاحبان ایده هستند، این افراد الزامی ندارد که ایده خود را به مرحله اجرا رسانده باشند. آنها می‌توانند با هدف یافتن سرمایه‌گذار، شتابدهنده یا دریافت مشاوره در الکام استارز حضور پیدا کنند. گروه سوم شامل استارتاپ‌هایی می‌شود که درخواست حضور در غرفه‌های بزرگ را نیز دارند. این دسته طبق تعرفه‌های رسمی شرکت سهامی نمایشگاه‌ها می‌توانند در نمایشگاه الکامپ و سالن الکام استارز حضور داشته باشند.

کارگاه کارآفرینی و بازار کار در دانشگاه علوم پزشکی ترتبت حیدریه برگزار شد. این کارگاه کارآفرینی و بازار کار مخصوص دانشجویان است. این کارگاه به منظور آشنایی دانشجویان با کارآفرینی و بازار کار، شبکه سازی افراد و گروه‌ها در حوزه‌های تخصصی و هم ‌افزایی و اشتراک دانش و ‌اطلاعات برگزار گردید. علاوه بر این، به همت مرکز رشد فناوری سلامت، زمینه حضور و اثرگذاری دانشجویان در عرصه کارآفرینی و بازار کار فراهم شد. محورهای این کارگاه شامل کارآفرینی، ورود به بازار کار، استارتاپ‌های موفق ایرانی، بررسی و تحلیل نمونه‌های موفق در حوزه کسب و کار، چگونگی کارآفرینی در حوزه‌های مرتبط و نقش دانشجویان و ایده‌پردازی در عرصه‌های مختلف بود. در حاشیه کارگاه کارآفرینی و بازار کار، جعفر مسافر (رئیس مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه) با ابراز خرسندی از حضور دانشجویان در این کارگاه، گفت: ایجاد آگاهی و توانمندی در دانشجویان دانشگاه با هدف راه اندازی کسب و ‌کارهای نو در زمینه‌های مختلف، جزو برنامه‌های اصلی و بلند مدت این مرکز است.

ثبت نام برای نمایشگاه اینوتکس 2018 آغاز شد. هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری، امسال میزبان اجزای مختلف اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور از جمله شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوپا، شتابدهنده‌ها و مراکز رشد،‌ سرمایه‌گذاران جسورانه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، فرشتگان کسب و کار، مخترعین، منتورها، برگزارکنندگان رویدادهای استارتاپی،‌ رسانه‌های استارتاپی، ارائه‌کنندگان زیرساخت‌ در بخش‌های حاکمیتی و… است. استارتاپ‌ها می‌توانند در ازای پرداخت ۲۵۰ هزار تومان، پکیج یک عدد کانتر، فضای جلسه اشتراکی جهت مذاکره و حضور در کارگاه‌ها و رویدادهای نمایشگاه را دریافت نمایند. همچنین مخترعان با پرداخت مبلغ ۲۰۰ هزار تومان می‌توانند از پکیج بالا بهره‌مند شوند. لازم به ذکر است مخترعانی که عضو بازار دارایی فکری و شبکه نوآوری تهران (TINet) باشند شامل تخفیف ۵۰ درصدی می‌گردند. غرفه‌های بزرگ INOTEX که مناسب برای شرکت‌های فناور و سازمان‌های بزرگ، شتابدهنده‌ها و مراکز رشد هستند نیز براساس متراژ درخواستی و خدمات اختصاصی با هزینه به ازای هر متر ۲۰۰ تا ۳۰۰هزار تومان در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.

استارتاپ بادپرس کمپین جدیدی برای مقابله با بحران آب راه اندازی کرده است. این روزها بحران آب یکی از موضوعات داغ در ایران است. به همین دلیل استارتاپ پادپرس در کمپینی از پتانسیل‌های فکری و جمعی پادپُرس استفاده کرده است تا راهکاری را برای مقابله با این بحران پیدا کند. گزارشات حاکی از آن است که سطح زیر کشت برنج استان خوزستان با استان گلستان برابری می‌کند، کشاورزان استان فارس و اصفهان علی‌رغم اقلیم خشک این استان‌ها هنوز اقدام به کاشت برنج می‌نمایند. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که کشاورزان برای انتخاب محصول چه پارامترهایی را در نظر می‌گیرند؟ از طرف دیگر، تعداد بازدیدهای مختلف از موضوع «میزان آب در بخش کشاورزی» در سه ماه اخیر، افزایش چشمگیری داشته است و این موضوع به این معناست که افراد در جستجوی روش‌های مناسب کشاورزی هستند. به همین منظور پادپرس تصمیم گرفت تا در کمپین “اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی” پتانسیل‌های فکری و جمعی کاربرانش را مورد استفاده قرار دهد تا راهکاری جمعی برای یکی از مشکلات مطرح در کشاورزی یعنی الگوی مصرف آب پیدا کند.

    نظرات