بررسی مشکل عدم نمایش نماد اعتماد الکترونیکی برای آی‌پی‌های خارجی

بررسی مشکل عدم نمایش نماد اعتماد الکترونیکی برای آی‌پی‌های خارجی

طی چند روز گذشته در فضای مجازی خبرهایی مبنی بر مشکل مشاهده‌ ای نماد با آی‌پی‌های خارجی منتشر شد، رمضانعلی صادق زاده (رئیس سازمان توسعه تجارت الکترونیک ایران) در این رابطه گفت: با توجه به اهمیت مشکل عدم مشاهده نماد اعتماد الکترونیک در آی پی‌های خارجی، این موضوع از سوی این نهاد پیگیری و به زودی رفع می‌شود.

به گزارش اکوسیستم، سازمان توسعه تجارت الکترونیک ایران به منظور احراز صلاحیت و نظارت بر کسب و کارهای اینترنتی، نماد اعتماد الکترونیک یا ای نماد را به کسب و کارهای مورد تایید اعطا می‌کند.

در چند روز گذشته تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد کاربرانی که دارای آی‌پی‌های خارجی هستند یا از نرم افزارهای VPN استفاده می‌کنند، نمی‌توانند لوگوی مجوز ای نماد را برای بررسی وضعیت قانونی سایت، مشاهده کنند. به دنبال فیلترینگ تلگرام و رواج استفاده از نرم افزارهای VPN در داخل کشور، این موضوع سبب بروز مشکلاتی در احراز هویت و اعتماد کاربران برای خریدهای اینترنتی شده است.

صادق زاده در خصوص این موضوع گفت: رویکرد برای ای نماد صرفا مشاهده با آی پی‌ داخلی بود، اما اکنون این موضوع در دستور کار قرار گرفته است و با توجه به اهمیت این نماد، مشکل فوق به زودی رفع خواهد شد. به این ترتیب به زودی کاربران با آی پی‌های خارجی نیز می‌توانند لوگوی ای نماد را مشاهده و با کلیک روی این لوگو از صلاحیت و اطلاعات صاحب سایت مذکور اطمینان حاصل کنند.

وی خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر تجارت ایران شتاب بسیار زیادی گرفته است و هر روز بیشتر به سوی الکترونیکی شدن پیش می‌رود. همین امر باعث شده است که تجارت الکترونیکی نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا کند. الکترونیکی شدن تجارت ایران یک حقیقت است، از اینرو باید این حوزه نظم داشته باشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت الکترونیک ایران اضافه کرد: اکنون بخش مهمی از تجارت الکترونیک به سیستم پرداخت الکترونیکی و پرداخت در فضای مجازی مربوط می‌شود و حجم تراکنش‌ها در این حوزه نجومی است.

صادق زاده ضمن اشاره به رویکردهای سازمان توسعه تجارت الکترونیکی، اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت الکترونیکی ایران به عنوان زیر مجموعه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت، همیشه در جهت شفاف سازی و ایجاد چارچوبی نظام‌مند در حوزه تجارت الکترونیکی فعالیت کرده است و صحبت‌هایی که با قصد تخریب این سازمان عنوان بیان می‌شوند، صحت ندارد.

    نظرات