احضار اپل به دادگاه برای ارائه دلایل رد اتهام انحصارطلبی

احضار اپل به دادگاه برای ارائه دلایل رد اتهام انحصارطلبی

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دادگاه عالی آمریکا در یک پرونده آنتی تراست جدید علیه اپ استور  قبول کرده است که دلایل اپل در رد این اتهام را بشنود.

به گزارش اکوسیستم، رویترز در گزارش خود این اتفاق را گامی موثر و مهم در راستای حل و فصل پرونده‌ای دانست که از سال ۲۰۱۱ میلادی به جریان افتاده و تاکنون پیشرفتی نداشته است. خبرگزاری بلومبرگ نیز منتشر کرد که دادگاه عالی قرار است در طی ۹ ماهه که از اکتبر شروع می‌شود، علل و استدلال‌های اپل در این خصوص را بشوند.

در پرونده شکایت علیه اپل آمده است که اپ استور توزیع نرم افزارهای iOS را به طور انحصاری انجام می‌دهد، زیرا این فروشگاه تنها محل رسمی تایید شده برای دانلود اپ‌های آیفون و آیپد است. به علاوه این شرکت آمریکایی در ازای هر اپ مبلغی معادل ۳۰ درصد درآمد را از توسعه دهندگان می‌گیرد.

احضار اپل به دادگاه برای ارائه دلایل رد اتهام انحصارطلبی

شاکیان ادعا کرده‌اند که این اقدام اپل سبب شده است هزینه تمام شده اپلیکیشن‌ها به میزان چشمگیری افزایش پیدا کند. دادگاه بدوی این پرونده به دلیل عدم ارائه دلایل مستدل از سوی شاکیان، این اتهام را رد کرده بود. مدتی بعد قاضی دیگری این تصمیم را رد کرد، سرانجام در سال گذشته و دادگاه عالی شروع به جمع آوری شواهد و مستندات در رابطه با این پرونده کرد و اکنون اعلام نمود که به زودی پروسه دادرسی آغاز خواهد شد.

اپل در این خصوص اعلام کرده بود که یک بازار رقابتی جدید را به وجود آورده است و اکوسیستم سخت‌افزارهای این کمپانی به دلایل امنیتی بسته خواهد بود تا از ورود کدهای مخرب و دیگر مخاطرات نرم افزاری به محصولات این کمپانی جلوگیری شود. وزارت دادگستری آمریکا نیز طی بیانیه‌ای از این استدلال اپل حمایت کرد.

براساس گزارش بلومبرگ در صورتی که اپل بازنده این دادگاه شود، باید صدها میلیون دلار جریمه بپردازد؛ به علاوه از آنجا که این شکایت کل ایده اپ استور را زیر سوال برده است، آنگاه دیگر بازارهای مشابه نیز باید منتظر احکام و پرونده‌هایی از این دست باشند.

    نظرات