18توصیه مدیران برتر سیلیکون‌ولی

18توصیه مدیران برتر سیلیکون‌ولی

از 18 رهبر برتر در سیلیکون ولی از جمله بیل گیتس و زاکربرگ سوال شده است که چه توصیه‌ای برای خود در دوران جوانی دارند؟

به گزارش اکوسیستم، افرادی که هم اکنون به عنوان موفق‌ترین چهره‌های دنیا شناخته می‌شوند، روزی افرادی معمولی با ایده‌های بزرگ بودند. علت موفقیت آنها، این است که محصول جدیدی را خلق یا پتانسیل موضوعی را درک کرده‌اند که فرد دیگری قادر به انجام آن نبوده است.

یکی از بزرگ‌ترین سوال‌هایی که می‌توان از این افراد پرسید، این است که اگر شانس دوباره‌ای پیدا می‌کردند تا به گذشته برگردند، چه نصیحتی به خودشان در دوران جوانی داشتند؟ شرکت خدمات بازاریابی دیجیتال AdView از مصاحبه‌هایی که این افراد طی این سال‌ها با خبرگزاری‌های مختلف داشته‌اند، اطلاعاتی را در این رابطه جمع آوری و منتشر کرده است.

بیل گیتس، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق شرکت مایکروسافت

بیل گیتس، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق شرکت مایکروسافت

دومین مرد ثروتمند دنیا در پاسخ به این سوال گفته است: به خودم می‌گفتم که هوش زیاد، موجودیتی یک بعدی نیست و چندان هم که تصورش را می‌کردم، اهمیت ندارد. به علاوه به بیل جوان می‌گفتم که تا پیش از ۴۰ سالگی می‌توانی جهان در حال توسعه را کاوش کنی. من از مهارت‌های اجتماعی خوبی برخوردار نبودم و نصیحتی برای درست کردن این نقطه ضعف نیز به ذهنم نمی‌رسد. شاید هم نیاز بود از نظر سایرین کمی عجیب به نظر برسم و به رشد خود ادامه دهم.

شریل سندبرگ، مدیر فناوری شرکت فیسبوک

شریل سندبرگ، مدیر فناوری شرکت فیسبوک

شریل سندبرگ صبر و حوصله پاسخ این سوال را در سه بخش داده است، وی گفته بود:

  • کاری را پیدا کن که عاشق آن باشی. هنگامی که به کار خود ایمان داشته باشی، با شور و اشتیاق آن را انجام خواهی داد و هیچ چیز از این لذت‌بخش‌تر نیست. کارهای مختلفی را تجربه کن تا به کاری که واقعا به آن علاقه داری برسی، پس از آن قطعا موفق خواهی شد.
  • اعتقاد داشته باش که قادری هر کاری را انجام دهی. این موضوع برای همه، به ویژه برای خانم‌ها بسیار اهمیت دارد. اجازه نده کسی به تو بگوید نمی‌توانی هم یک شغل عالی و هم یک زندگی شخصی بی‌نظیر را همزمان داشته باشی. هر زمان که شنیدی نمی‌توانی کاری را انجام بدهی، بدان که می‌توانی و فقط باید راه حل آن را پیدا کنی. از خودت بپرس اگر جرات داشتم چه کاری می‌کردم؟
  • هیچ مسیر مستقیمی به منظور رسیدن به مقصد وجود ندارد. چنانچه دنبال پیدا کردن مسیر مستقیم هستی، فرصت‌های بزرگی را از دست می‌دهی. شغل‌ها نردبان صاف و مستقیم نیست، بلکه همانند هزارتو است، نیاز نیست کل مسیر را کشف کنی پیشنهاد من این است که همزمان دو هدف داشته باشی.

جک دورسی، بنیان‌گذار و مدیرعامل توییتر

جک دورسی، بنیان‌گذار و مدیرعامل توییتر

دورسی در یکی از مصاحبه‌های خود در این رابطه گفته بود: هنگامی که جوان بودم اهمیت و تاثیر ورزش و سلامتی روی ذهن را نمی‌دانستم. تصور می‌کنم تمام افراط‌هایی که داشته‌ام به منظور رسیدن به تعادل فعلی که دارم، لازم بوده است، اما آرزو دارم ای کاش بیشتر به سلامتی خود اهمیت می‌دادم. یک سبک زندگی سالم‌تر خلاقیت من را افزایش می‌داد و سبب می‌شد که انسجام فکری بیشتری داشته باشم.

مارک زاکربرگ، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل فیسبوک

مارک زاکربرگ، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل فیسبوک

زاکربرگ در سال ۲۰۱۵ میلادی در پاسخ به این سوال گفت: فارغ از اینکه چه کاری را انجام می‌دهی، اشتباهات بسیاری را مرتکب خواهی شد. مردم زمان زیادی را صرف جلوگیری از اشتباه و پشیمانی از آن می‌کنند، در صورتی که احتیاجی نیست که تمام کارها را به درستی انجام دهید.

پیتر سیل، یکی از شرکای فاندرفاندز

پیتر سیل، یکی از شرکای فاندرفاندز

سیل در مصاحبه‌ای با یک مجله‌ دانشجویی در سال ۲۰۱۵ میلادی گفت: پیش از اینکه به فکر پیروزی در رقابت باشی، از خودت بپرس آیا پاداش آن را واقعا می‌خواهی یا نه؟

تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل

تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل

تیم کوک به دفعات در مصاحبه‌های خود در پاسخ به این سوال گفته است: لذت، در سفر است.

سم آلتمن، مدیرعامل وای کامبینیتر

سم آلتمن، مدیرعامل وای کامبینیتر

آلتمن پاسخ جامعی را به این سوال داده است، وی گفت: مردم همواره در حال تصمیم‌گیری بین تحصیل در دانشگاه، کار در شرکت و راه‌اندازی یک استارتاپ هستند. هر سه راه حل، درست است و هر شخصی باید بهترین گزینه را براساس شرایط انتخاب کند. تمام مردم قصد دارند با انتخاب بهترین گزینه در مسیر درست قرار بگیرند. مهم نیست چه راهی را انتخاب می‌کنی، کارهای متفاوتی را انجام بده و با افراد باهوش معاشرت کن. این کارهای متفاوت می‌توانند شامل انجام پروژه‌ای به جز تکالیف دانشگاه، راه‌اندازی استارتاپ یا امتحان کردن راهکاری جدید برای فروش محصولات باشد. مهم این است که کاری را انجام دهی، اینکه با دوستان خود بنشینی و راجع به راه‌اندازی یک وب‌سایت صحبت کنی، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

تونی هسیه، مدیرعامل شرکت زاپوس

تونی هسیه، مدیرعامل شرکت زاپوس

بنیان‌گذار بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین کفش در اینباره گفته بود: در زندگی و محیط کار به شدت با خودت روراست باش. هنگامی که این احساس را به دنیا منتقل کنی، به تدریج افراد مناسب تو را پیدا می‌کنند.

جاستین روزنستاین، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت آسانا

جاستین روزنستاین، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت آسانا

روزنستاین در پاسخ به این پرسش گفته بود: احساسی برخورد کردن با مشکلات زندگی بسیار راحت است، اینکه فکر کنی مشکلات بی‌شماری وجود دارد و کاری از دستت برنمی‌آید و محکوم به شکست هستی آسان است، اما هر کاری شامل سختی‌های غیرقابل پیش‌بینی است. مشکلات پیش می‌آیند و باعث می‌شوند که برنامه‌ها شکست بخورند، در این شرایط نباید ناامید شوی.کلید اصلی این است که نترسی و با آرامش با هر مشکلی روبرو شوی تا سرانجام به نتیجه‌ای که شایسته آن هستی برسی یا هدف جدیدی مشخص کنی. هرچه بیشتر تجربه داشته باشی، چشم اندازهای بیشتری را خواهی دید و کمتر در طول مسیر گمراه می‌شوی.

آیکا ایوانس، معاون ارشد و رئیس استراتژی شرکت اینتل

آیکا ایوانس، معاون ارشد و رئیس استراتژی شرکت اینتل

از شکست خوردن لذت ببر به جای اینکه زمان زیادی را صرف عالی بودن کنی یا حتی بدتر! با ترس از کامل بودن، فلج شوی.

جو جبیا، هم‌بنیان‌گذار شرکت ایر بی‌ان‌بی

جو جبیا، هم‌بنیان‌گذار شرکت ایر بی‌ان‌بی

گام بعدی را بردار.

ریچارد برنسون، بنیان‌گذار شرکت ویرجین

ریچارد برنسون، بنیان‌گذار شرکت ویرجین

ریچارد برنسون در قسمتی از نامه‌ای که به خودش در سن جوانی نوشت، اشاره کرد: اینکه از دیگران متمایز هستی را یک نقص در نظر نگیر یا تصور نکن که مشکلی داری. متفاوت بودن بزرگ‌ترین دارایی تو است و کمک می‌کند به موفقیت برسی.

جول اسپولسکی، مدیرعامل سایت استک اورفلو

جول اسپولسکی، مدیرعامل سایت استک اورفلو

اسپولسکی در مصاحبه‌ای که با مجله فوربز داشت، در پاسخ به این سوال گفته بود: اوضاع بهتر می‌شود. مهم این است که نکات جدیدی را بیاموزی و چشم‌انداز خود را گسترش دهی.

جیمی والز، هم‌بنیان‌گذار سایت ویکی‌پدیا

جیمی والز، هم‌بنیان‌گذار سایت ویکی‌پدیا

والز در مورد این موضوع گفت: به نظر من یکی از موضوعاتی که هر جوان ۲۱ ساله‌ای باید بداند، این است که آنها می‌توانند با تصمیم‌های خود هزینه‌های زندگی را مدیریت کنند. مدیریت هزینه‌ها یکی از قدم مهم در راه رسیدن به استقلال و آرزوها در آینده است. هیچگاه برای خرید کالاهای گران قیمت از کسی پول قرض نگیر، مگر اینکه  آن را در کارهای مهمی مانند تحصیل سرمایه‌گذاری کنی. مهم نیست می‌خواهی شغلت را تغییر دهی یا رویای کارآفرینی داری، هرقدر هزینه‌های خود را بیشتر کاهش دهی، راحت‌تر می‌توانی به آرزوهایت برسی.

کاترین مینشو، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل میوز

کاترین مینشو، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل میوز

مینشو در این رابطه گفته است: کلمه‌ "نه" معمولا نقطه‌ شروع است. گاهی به منظور انجام بعضی از کارها باید عزم و اراده داشته باشی و دست از تلاش نکشی.

مت مولنوهگ، خالق وردپرس

مت مولنوهگ، خالق وردپرس

مولنوهگ در پاسخ به این سوال گفته است: نکته‌ای که اخیرا به آن پی برده‌ام، این است که ده‌ها سال برای ساختن چیزهایی که احساس می‌کنم وجود آنها در دنیا ضروری است، وقت دارم. یکی از بهترین کارهایی که در گذشته انجام داده‌ام، اجتناب از هرگونه فشار بود؛ زیرا جوانی یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌ها است. بنابراین باید با چالش‌هایی که با آنها روبه‌رو می‌شوی، راحت برخورد کنی.

تیم وسترگرن، بنیان‌گذار پاندورا

تیم وسترگرن، بنیان‌گذار پاندورا

وسترگرن در مورد نصحیت خود به جوانی‌اش، گفت: قدر ایده‌هایی که در ذهن داری را بدان و در صورتی که فکر می‌کنی، خوب هستند از هیچ تلاشی برای اثبات کردن آنها نترس. اغلب مردم کارآفرینی را در توان خود نمی‌بینند. همه‌ ما ترجیح می‌دهیم در مسیر تعیین شده‌ای گام برداریم، اما تنها یکبار زندگی می‌‌کنیم، بنابراین به جای ترس از تلاش بهتر است از تلاش نکردن بترسیم. هیچی بدتر از این نیست که بگوییم ای کاش در گذشته این کار را انجام می‌دادم.

الکس جانگ، مدیرعامل ساندکلاود

الکس جانگ، مدیرعامل ساوندکلاود

جانگ در مورد این موضوع گفته است: هیچگاه احتیاج نیست در اولین تلاش خود محصول کاملی با تمام ویژگی‌ها بسازی یا تمام جنبه‌های موضوعی را به طور کامل درک کنی. آنچه اهمیت دارد این است که بهترین محصول را متناسب با شرایط تولید کنی.

    نظرات