8 شرکت برتر در استارتاپ های فعال در حوزه بلاک چین

8 شرکت برتر در استارتاپ های فعال در حوزه بلاک چین

در چند سال اخیر فناوری بلاک چین توجهات زیادی را به سوی خود جلب کرده است و استارتاپ‌های قدرتمندی نیز در این حوزه به فعالیت مشغول شده‌اند.

به گزارش اکوسیستم، به نقل از نوپانا، هشت استارتاپ برتر فعال حوزه بلاکچین در سال 2018 میلادی معرفی خواهند شد که متشکل از گروهی منحصر به فرد از کاشفان و محققان هستند که قصد دارند فناوری نوین را وارد بازارهای جدید کنند.

بنیاد IXO 

یکی از جالب‌ترین استارتاپ‌ها در سال 2018 میلادی، بنیاد ixo است. این استارتاپ راهی برای تشخیص کمک‌های خیریه و تاثیر آنها در جهان پیدا کرده است. بنیاد ixo یک محصول مبتنی بر بلاک‌چین ایجاد کرده است که به افراد و سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های خیرخواهانه خود، شغل داوطلبانه و مشارکت‌های اجتماعی را ثبت کنند.

کاشت درخت، پاک سازی پارک، تربیت یک کودک یا صرف پول خود برای جمع آوری تغذیه بی‌خانمان‌ها، کاملا انتخابی است و در واقع هر کدام کار خیری محسوب می‌شود که شما به آن اعتبار می‌دهید.

هر ادعای تاثیر که به آن impact claim گفته می‌شود قبل از ثبت درGlobal Impact Ledger  مورد بررسی و تایید قرار می‌گیرد.

هرچه بیشتر اعتبار کسب کنید، بهتر خواهد بود. به عبارت دیگر اعتبارات، منعکس‌کننده تاثیر مثبت شما بر روی دیگران یا محیط زیست است و بسیاری از مردم به آن اهمیت می‌دهند. شما می‌توانید از این طریق اعتبارات کافی را به دست بیاورید و آنها را برای تامین مالی در بورس مبادلات تقسیم کنید یا اینکه آنها را برای کمک‌های مالی و یارانه‌ها استفاده کنید.

Global Impact Ledger  یک راه مطمئن و قابل اطمینان برای اثبات اینکه چگونه شما جهان اطراف خود را تحت تاثیر قرار داده‌اید، ارائه می‌دهد. با افزایش آگاهی زیست‌محیطی و بشردوستانه، نشانه‌های IXO ممکن است ارزشمندتر از آنچه شما فکر می‌کنید، باشند.

SimplyVital Health

این استارتاپ نخستین بلوک زنجیره سازنده درآمدی HIPAA را برای صنعت مراقبت سلامت توسعه داده است. SimplyVital Health  دارای دو محصول است که هر کدام بخش دیگری از صنعت مراقبت‌های بهداشتی را  مورد هدف قرار می‌دهند.

به عنوان مثال ConnectingCare  طراحی شده است تا تاسیسات مراقبت‌های بهداشتی مانند بیمارستان‌ها را برای انتقال به یک سیستم مراقبت ارزشی، فعال کند. ایده این طرح این است که ارائه‌دهندگان خدمات درمانی پاداشی را براساس کیفیت ارائه خدمات خود به‌جای کمیت آن دریافت کنند.

Health Nexus  محصول دوم این استارتاپ است. این محصول یک روش غیرمتمرکز و امن برای مراقبان بهداشتی است و می‌تواند داده‌های بیمار را به اشتراک بگذارد تا به بهبود نتایج درمان کمک کند.

این استارتاپ اعتقاد دارد که فعالیت‌های آن در راستای بهره‌برداری از یک بازار 300 میلیارد دلاری است و در عین حال بهبود شفافیت، دسترسی و صحت پرونده‌های پزشکی را به همراه دارد.

Open Bazaar 

استارتاپ Open Bazaar برای افرادی که به دنبال یک بازار مبتنی بر بیت‌کوین بودند، اما هیچ اطلاعاتی درباره آن نداشتند یک تحول عظیم ایجاد کرد. تنها محصول این شرکت یک پلتفرم قابل دانلود با فرمت منبع باز است که معاملات P2P را بدون هزینه ارسال یا فروش از eBay و آمازون را تسهیل می‌کند.

معاملات P2P، شامل انتقال پول الکترونیکی از یک شخص به دیگر از طریق واسطه است که به طور معمول به‌عنوان یک درخواست پرداخت P2P شناخته می‌شود.

کاربران می‌توانند فروشگاه‌های خود را راه‌اندازی و در عرض چند دقیقه شروع به فروش محصولات خود کنند. درست مانند معاملات P2P، در این پلتفرم نیز پرداخت‌ها در قالب بیت‌کوین ساخته می‌شوند. در واقع Open Bazaar یک نوع بازاریابی است و با فروش خدمات ارزش افزوده به کاربران، درآمد کسب می‌کند.

Gem 

این استارتاپ یک پلتفرم بلاک چین قابل مقیاس، موسوم به GemOS است که به منظور همکاری برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات متقابل ارزشمند، طراحی شده است.

هدف توسعه‌دهندگان این است که از اطلاعات مشکوک و خراب‌کارانه جدا شوند و یک بلوک زنجیره غیر متمرکز برای اطلاعات فراهم کنند که اغلب در چندین شرکت تکرار شده است.

این شرکت در حال کار بر روی جذب صنعت بیمه خودرو، پلتفرم تحت توسعه مخصوص به خود و با رابط کاربری بیمه مبتنی بر کاربر است.

SmartLedger

 SmartLedger یک شرکت هوشمند است که توانایی و قدرت استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند را به صنایع مختلف معرفی می‌کند.

این استارتاپ یک لیست مرتبط از موارد قابل استفاده را ارائه می‌دهد که شامل یک پلتفرم معاملاتی طلا مبتنی بر رمزنگاری ارز، پلتفرم‌های استخراج معادن برای رمزنگاری ارز و همچنین یک سیستم مدیریت سرمایه می‌شود.

همانند بسیاری از شرکت‌های مبتنی بر فعالیت در حوزه بلاک‌چین، SmartLedger نیز در صنعت بیمه فعالیت می‌کند. این شرکت یک کنسرسیوم موسوم به SmartLedger Insurance Consortium، به اختصار (SLIC) را تشکیل داده است تا از طریق همکاری و نوآوری، گروه‌های مختلف بیمه‌ای که علاقه‌مند به فناوری بلاک‌چین هستند را توسعه دهند.

Digital Asset

استارتاپ Digital Asset بر روی ارائه راه‌حل‌های مبتنی بر بلاک‌چین به موسسات مالی تمرکز می‌کند و این احتمالا یکی از امیدوار کننده‌ترین استارتاپ‌ها است.

این شرکت بیش از 110 میلیون دلار از بالغ بر 15 سرمایه‌گذار از جملهCiti، JPMorgan، PNC، Accenture، IBM و  Goldman Sachs را به نام خود ثبت کرده است.

Digital Asset  دارای اهداف بسیار جدی است. پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین این استارتاپ به‌منظور ارائه خدمات به موسسات مالی در بازارهای جهانی طراحی شده است.

Shopin

Shopin، در واقع همان مدل Amazon.com را به دست می‌آورد و آن را در سراسر صنعت تجارت الکترونیک تکرار می‌کند. این استارتاپ خرده‌فروشان آنلاین را برای ایجاد یک پلت‌فرم توزیع شده مانند آمازون در کنار یکدیگر جمع می‌کند.

پروفایل shopper برای هر مشتری ایجاد می‌شود تا از این طریق به سابقه خرید از همه خرده‌فروشان شرکت‌کننده دسترسی داشته و توصیه‌های مرتبط با محصول موردنظر را دریافت کنند. در حال حاضر خرده‌فروشان مبلغی معادل 14/7 میلیون دلار را از طریق وابستگی خود به این پلت‌فرم تولید کرده‌اند.

Ripe 

 Ripe با استفاده از تکنولوژی توزیع لجستیک، شرکت‌های تولید کننده مواد غذایی، حمل‌و‌نقل و زیرمجموعه‌های مرتبط را قادر می‌سازد تا سلامت مواد غذایی را از مزرعه تا زمان پخت آنها ردیابی کنند.

اطلاعات مربوط به کاشت و برداشت، تاریخ آبیاری، محتویات مواد غذایی و بسیاری از داده‌های دیگر را می‌توان در بلاک‌چینی ثبت کرد که یک گزارش تغییرناپذیر از مواد غذایی را تشکیل می‌دهد.

در این سیستم هر کس از شفافیت و اطلاعات عمیق ارائه شده توسط Blockchain Ripe بهره‌مند است. به عنوان مثال، کشاورزان می‌توانند روندهای رشد را کنترل کنند، حاملان و توزیع‌کنندگان می‌توانند پیش‌بینی‌های بهتر را در هنگام نیاز انجام دهند و خریداران نیز می‌توانند اطمینان داشته باشند که مواد غذایی که آن‌ها خریداری کرده‌اند به درستی رشد کرده، حمل و پردازش شده‌اند.

چگونه می‌توان در استارتاپ‌های مبتنی بر فناوری بلاک‌چین سرمایه‌گذاری کرد؟ 

صنعت پرطرفدار بلاک‌چین، تمامی علاقه‌مندان در بخش‌های مختلف مانند سرمایه‌گذاران، توسعه‌دهندگان و بانیان خیر را مجذوب خود کرده است. کسانی که به دنبال پیشرفت در این بازار در حال ظهور هستند، می‌توانند به دو شیوه سرمایه‌گذاری در توسعه محصولات بلاک‌چینی یا ساخت محصولات منحصربه‌فرد در این حوزه  اقدام کنند.

سرمایه‌گذاری مستقیم در استارتاپ قطعا می‌تواند پیچیده باشد، برخی از شرکت‌ها از طریق راه‌های مختلف کسب درآمد می‌کنند، در حالیکه برخی دیگر سهام خود را در ازای مشارکت مستقیم عرضه می‌کنند.

یکی از سودآورترین روش‌های سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های مبتنی بر بلاک چین این است که خودتان آن را ایجاد کنید. البته توجه داشته باشید که پس از طی این مرحله، تولید محصولات مبتنی بر بلاکچین چالش بزرگ بعدی است که با آن رو‌به‌رو خواهید شد.

    نظرات