ابلاغ دستورالعمل تامین مالی جمعی از سوی شورای عالی بورس و اوراق بهادار

ابلاغ دستورالعمل تامین مالی جمعی از سوی شورای عالی بورس و اوراق بهادار

با ابلاغ رسمی دستورالعمل تامین مالی جمعی از سوی شورای عالی بورس و اوراق بهادار، تفاهم‌نامه برنامه‌ریزی برای توسعه تولید محصولات دانش‌بنیان وارد فاز اجرایی شد.

به گزارش اکوسیستم، به نقل از پرداخت برتر، چندی پیش تفاهم‌نامه‌ای در خصوص برنامه‌ریزی برای توسعه تولید محصولات دانش‌بنیان، میان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ارتباطات و فناوری اطلاعات تنظیم شد. اکنون با ابلاغ رسمی دستورالعمل تامین مالی جمعی از سوی شورای عالی بورس و اوراق بهادار، این مهم قدم در فاز اجرایی گذاشت.

براساس این دستورالعمل که از سوی معاونت عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران منتشر شد، تامین منابع مالی مورد نیاز برای راه‌اندازی یا توسعه یک کسب و کار از طریق عامل دارای مجوز فعالیت و سکو یا پلتفرمی که توسط وی ایجاد شده است، انجام می‌شود و تامین‌کنندگان منابع مالی، نقش مشارکت‌کنندگان در طرح را برعهده دارند و در سود و زیان طرح سهیم هستند.

مدیرعامل فرابورس نیز اخیرا عنوان کرده بود، یکی از اهداف تدوین دستورالعمل تامین مالی جمعی کمک به تامین مالی استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق ظرفیت‌های کرادفاندینگ است و بر اساس دستورالعمل تمامی شرکت‌ها اعم از استارتاپ‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و غیردانش ‌بنیان برای هر یک از طرح‌های خود امکان تامین مالی جمعی دارند.

نکته دیگر در خصوص تامین مالی جمعی این است که حوزه جغرافیایی اجرای طرح‌های مورد نظر در داخل کشور بوده، اما جمع‌اوری منابع مالی مورد نیاز این طرح‌ها از تامین کنندگان خارج از کشور نیز امکان‌پذیر است. از سوی دیگر حداکثر مقدار قابل تامین از طریق تامین مالی جمعی برای هر طرح ۲۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که این مبلغ سالانه توسط کارگروه ارزیابی، مورد بازنگری قرار می‌گیرد.

برخی دیگر از جزئیات مرتبط با دستورالعمل تامین مالی جمعی به این ترتیب است که حداکثر مقدار قابل تامین از طریق هر تامین‌کننده شخص حقیقی، حداکثر به میزان ۵ درصد از کل مبلغ هر طرح است و تامین مالی جمعی برای یک طرح مشخص نمی‌تواند به صورت هم‌زمان توسط چند سکوی مختلف انجام شود.

همچنین طبق ماده ۷ این دستورالعمل مراحل تامین مالی جمعی به این شرح است که ارزیابی اولیه متقاضی و طرح باید توسط عامل یا ناظر فنی-مالی صورت گیرد و در مراحل بعدی عقد قرارداد با متقاضی و دریافت مستندات و اطلاعات وی، دریافت نماد اختصاصی از فرابورس، انتشار فراخوان تامین در سکو و در نهایت اعلام فراخوان جمع‌آوری وجوه صورت پذیرد.

لازم به ذکر است که دستورالعمل تامین مالی جمعی در ۵ بخش و مشتمل بر ۴۵ ماده تنظیم شده و در آن به مواردی همچون تعاریف و کلیات، رویه صدور مجوز فعالیت، شرایط و الزامات ارائه خدمات تامین مالی جمعی و سایر مقررات اشاره گردیده است.

    نظرات