رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد؛ تخصیص ۲۷٫۵ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان استان قم

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد؛ تخصیص ۲۷٫۵ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان استان قم


رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در نشست با مدیران عامل شرکت های دانش‌بنیان استان قم با بیان اینکه طی روزهای گذشته ۴۵ شرکت دانش بنیان استان ارزیابی شدند گفت: حدود ۲۶ میلیاد و ۴۵۰ میلیون تومان وام های قرض الحسنه، سرمایه در گردش و یک میلیارد تومان هم تسهیلات اشتغال‌زایی به شرکت‌های واجد شرایط دانش‌بنیان اعطا می‌شود.

دکتر علی وحدت با اشاره به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی نمی‌تواند به موازات و هم‌پای نظام بانکی فعالیت مالی انجام دهد گفت: واقعیت این است که در نظام اقتصادی سالم و حرفه‌ای وجود نهادهای مالی مانند صندوق یا اصلا وجود ندارد و یا اگر هم فعالیت می‌کند موقت و محدود است.

وی با تاکید براین‌که نباید از صندوق نوآوری و شکوفایی که در نهایت ۵ سال از عمرش می گذرد انتظار زیادی داشت تصریح کرد: با پذیرش نقدهایی که وارد می‌شود اما باید اعتراف کرد کل عمر حوزه فناوری در کشور به کمتر از ۲۰ سال می‌رسد در این میان فعالیت مالی در این حوزه بسیار کم و ناچیز است و نمی‌توان انتظار زیادی از آن داشت.

وحدت با بیان اینکه هر استانی باید براساس ظرفیت‌ها و مزیت‌های اقتصادی خود فعالیت کند افزود: چرا از ظرفیت‌های علوم اسلامی و نرم‌افزاری که قم دارد در میان فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان استان خبری نیست؟
رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی از تشکیل مرکز اکوسیستم همخوان کردن نیازها با توانایی شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: رویکرد جدید صندوق پذیرش ریسک و جلب حمایت و توجه بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش بنیان است.

وی با تاکید براینکه صندوق نوآوری و شکوفایی باید برای شرکت‌های دانش‌بنیان و تسهیلات بالای ۵۰۰ میلیون تومان اقدام کند اظهار داشت: پرداخت تسهیلات برای شرکت‌های فناور و خلاق با مقدار پایین‌تر باید در حیطه صندوق پژوهش و فناوری هر استان باشد.
در این نشست که با حضور مدیران عامل بیش از ۴۰ شرکت دانش‌بنیان و خلاق و در سالن جلسات پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد، موضوعاتی چون بروکراسی اداری فرآیند اخذ وام، دریافت تضامین و وثایق سنگین، زمان‌بر بودن  و فازبندی بلند مدت در پرداخت و اجرایی نشدن مبلغ تسهیلات مصوّب، بی‌توجهی به شرکت‌های فناور حوزه علوم انسانی، ریسک‌ناپذیری صندوق برای حمایت از شرکت‌های فناور نوپا و…. مطرح شد.


لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری قم

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری قم

  پارک علم و فناوری قم

  پارک علم و فناوری قم یک پارک علم و فناوری در شهر قم می باشد

   نظرات