پمپ‌های نفتی و نیروگاهی شبیه‌سازی شد

پمپ‌های نفتی و نیروگاهی شبیه‌سازی شد

با تلاش محققان در کشور؛ شبیه‌سازی و بهینه‌سازی انواع پمپ‌های نفتی و نیروگاهی به‌منظور پیش‌بینی جریان پیچیده داخل پمپ؛ با استفاده از تحلیل دینامیکی سیالات صورت گرفت.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ امروزه رقابت برای ساخت محصولات بهتر و باکیفیت بالاتر، روزبه‌روز در حال افزایش است. واحد تعمیرات و نگهداری صنایع بالاخص صنعت نفت همواره از مسائلی بوده است که بشر با آن دست‌به‌گریبان است. از سوی دیگر پیش‌بینی جریان‌های پیچیده داخل پمپ‌های نیروگاهی نیازمند تحلیل و محاسباتی است که خوشبختانه صنعت سازان این حوزه با اشراف و شناختی که به این بخش‌دارند، توانسته‌اند با شبیه‌سازی انواع پمپ‌های نفتی و نیروگاهی بر مشکلات این صنعت فائق آیند و تولیدات خود را افزایش دهند.

جمعی از متخصصان داخلی کشورمان با رویکرد تحقیق و توسعه در صنعت نفت و گاز کشور اقدام به تولیدات تجهیزات نفتی با ابزارهای DFC(computational Fluid dynamics) کرده‌اند. که این ابزار به در صنعت توربوماشین بیشتر موردتوجه طراحان قرارگرفته است.

به همین منظور به سراغ شرکت دانش‌بنیان شرکت صنایع پمپیران رفتیم. این شرکت در زمینه تولید نرم‌افزارهای طراحی، مدل‌سازی و شبیه‌سازی در فرایند طراحی و ساخت تجهیزات نیروگاهی و البته تعمیرات پمپ‌های نفتی مشغول است.

محمدحسین هیهات مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به این‌که این شرکت تحقیقاتی تولیدی در دو بخش طراحی هیدرولیکی و طراحی مکانیکی و دینامیک ارتعاشات در حال فعالیت است گفت:  در تجهیزات نفتی و نیروگاهی مشکلات زیاد است که می‌توان با روش‌های عددی بسیاری از مشکلات موجود را سریع‌تر و ارزان‌تر از روش‌های آزمایشگاهی- صنعتی حل کرد.

هیهات با اشاره به الکترو موتور شناور پمپیران بیان کرد: الکترو موتور شناور که ساخته فکر و ذهن ایرانی است، آسنکرون بوده و دارای روتور قفسه سنجابی است.

وی با اشاره به مشخصات فنی این شناور ساخته‌شده گفت: نحوه خنک کاری و روکاری الکترو موتور شناور پمپیران؛  به‌وسیله روغن انجام می‌شود. و در آب‌های تمیز و خام به‌عنوان محرک برای پمپ‌های شناور  به کار می‌روند.

این فعال حوزه فناوری با اشاره به مشخصات این شناور  تولیدشده توان آن را ۵/۱ الی ۳۰۰ کیلووات خواند و گفت: شناور تولیدشده با دور ۲۹۰۰ در دقیقه با حداکثر میزان شن مجاز در آب‌کار می‌کند.

هیهات با اشاره به یکی دیگر از محصولات تولیدشده در  صنعت نیروگاهی کشور گفت: پمپ‌های شناور چندطبقه با محرک الکتریکی، از دیگر تولیدات گروه تحقیقاتی ما است. این پمپ‌های شناور، توسط یک پمپ گریز از مرکز عمودی است که  به‌طور مستقیم با موتور الکتریکی شناور کوپله می‌شود.

وی بابیان اینکه شناور تولیدشده برای پمپاژ آب از چاه‌های عمیق و نیمه عمیق و کم قطر طراحی‌شده است، توضیح داد: الکترو موتور، آسنکرون، جریان متناوب و قفس سنجابی است و با آب پر می‌شود.

این فعال حوزه فناوری؛ افزود: پمپ، یک یا چندطبقه، تک مکشه، محفظه‌ای است با برش شعاعی، که مخصوص نصب عمودی است. به این منظور که این شناورهای تولیدی، در مواردی بسته به تعداد طبقات و اندازه موتور می‌تواند به‌صورت افقی یا مایل نیز نصب شود.

مدیر شرکت دانش‌بنیان شرکت صنایع پمپیران بیان کرد: پروانه‌ها پمپ‌های طراحی‌شده قابل تراش است و نحوه کار آن به این صورت است که محفظه مکش موتور و پمپ توسط صافی مکش، پمپ را در مقابل ذرات جامد معلق و در آب حفاظت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه این پمپ‌های طراحی‌شده قابلیت ورود آب‌شور و ماسه‌ای رادارند گفت: پمپ یک طبقه؛ معمولاً دارای سوپاپ یک‌طرفه هستند.

هیهات در پایان با اشاره به کاربردهای این شناور تولیدشده گفت: توسط پمپ چندطبقه یا تک مکشه می‌توان آب آشامیدنی را تامین کرد و ضمن آن فرآیندهای صنعتی ازلحاظ آب تامین می‌شوند.

وی ادامه داد: برداشت آب دریا، برداشت آب از چاه‌های عمیق، آبیاری، تخلیه آب معادن، جبران فشار( بوستر) طرح‌های آب‌رسانی، پمپاژ از مخازن، برداشت آب خام از رودخانه‌ها و دریاچه سدها، ، نیمه عمیق و آتش‌نشانی از دیگر کاربردهای این شناور تولیدشده است.

پایان پیام/۳۲

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات