پارک علم و فناوری استان مرکزی

پارک علم و فناوری استان مرکزی یک پارک علم و فناوری در شهر اراک می باشد

استان مرکزی به دلیل صنعتی بودن، وجود متخصصان با تجربه و نیز جمعیت جوان تحصیل کرده، یکی از انتخاب­های مناسب جهت ایجاد پارک فناوری در ایران بوده که با برنامه­ ریزی و راهبری مناسب، به یکی از پارک­های موفق و سطح يک در کشور تبدیل گردیده است.

پارک علم و فناوری استان مرکزی از شهریور ماه سال 1381 و بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، فعالیت اجرایی خود را آغاز نموده است.

طبق تعريف ارائه شده توسط انجمن بين ­المللی پارکهای علم و فناوری، پارک علم و فناوری، سازمانی است که به وسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت در جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکتها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند.

برای دستیابی به این هدف، یک پارک علم و فناوری با ایجاد انگیزش و مدیریت جریان دانش و فناوری در میان دانشگاه‌ها، مراکز پژوهش و توسعه، شرکتهای خصوصی و بازار، ایجاد و رشد شرکتهای متکی بر نوآوری را از طریق مراکز رشد و فرایندهای زایشی تسهیل می‌نماید. پارکهای علم و فناوری همچنین خدماتی با ارزش افزودهٔ بالا و فضاهای کاری و تأسیسات مناسب و کیفی به شرکتهای مستقر در پارک ارائه می‌نمایند.

تبدیل پارک علم و فناوری استان مرکزی به محلی که با بهره­ گیری از نیروهای متخصص و دلسوز استان و همچنین ارائه خدمات با ارزش افزوده بالا، زمینه را برای رشد و ارتقای فناوری در استان فراهم می کند، به عنوان چشم انداز  اين پارک، تعيين شده است.

مأموریت پارک علم و فناوری استان مرکزی، ارائه خدمات با ارزش افزوده بالا به شرکتها و مؤسسات دانش محور فعال در حوزه ­های دارای مزیت نسبی در منطقه، با هدف رشد و ارتقای آنها و در نتیجه افزایش ثروت در جامعه می باشد.

از مهمترين اهداف پارک علم و فناوری استان مرکزی می ­توان به موارد ذيل اشاره نمود:

کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش محور
تجاری سازی نتایج تحقیقات و تحقق ارتباط بخشهای تحقیقاتی ، تولیدی و خدماتی جامعه
افزایش قدرت رقابت و رشد شرکتهای متکی بر دانش
کمک به جذب دانش فنی و سرمایه های داخلی و بین المللی
افزایش حضور و مشارکت تخصصی شرکتهای فناور داخلی در سطح بین ­المللی
حمایت از ایجاد و توسعه شرکتهای کوچک و متوسط فناوری و حمایت از مؤسسه ها و شرکتهای تحقیقاتی و مهندسی نوآوری با هدف توسعه فناوری و کار آفرینی
حوزه ها و اولويت های مورد توجه پارک علم و فناوری استان مرکزی شامل توسعه تکنولوژی در زمينه ­های؛

صنایع شیمیایی ـ ساخت و توليدِ ماشین آلات و تجهیزات صنعتی ـ فناوری اطلاعات و ارتباطات و اتوماسیون ـ فناوری­های مرتبط با صنعت آلومینیوم ـ کشاورزی و محیط زیست و همچنین سایر زمینه ­های فنی و مهندسی، علوم پايه و علوم پزشکی شامل نانوتکنولوژی، بيوتکنولوژی، ساخت تجهيزات پزشکی، تولید داروها و ...) می­ باشد.

 خدمات قابل ارائه توسط پارک علم و فناوری استان مرکزی؛

ارائه زیر ساخت­های فیزیکی مشتمل بر؛ اجاره دفاتر کار ـ خدمات عمومی و ارتباطی ـ شبکه محلی و شبکه ارتباطی اینترنت و خدمات ISP و ذخيره­ سازی داده ـ تأسیسات زيربنایی و سالنهای جلسات و سمینار
خدمات فنی و تخصصی، شامل؛ مشاوره ­های تخصصی و فنی ـ خدمات آزمایشگاهی و خدمات اطلاع ­رسانی
خدمات توسعه کسب و کار مشتمل بر؛ آموزش و مشاوره در زمینه توسعه کسب و کار ـ تهیه و بررسی طرح­های تجاری و ارائه مشاوره ­های حقوقی و مالی
خدمات بازاریابی از قبيل؛ مشاوره­ های بازاریابی ـ انجام تحقیقات بازار ـ حمایت از شرکتهای مستقر در برگزاری سمینارها و حضور در نمایشگاه­ های تخصصی و فعالیت­ های ارتباطی
حمايتهای مالی در جهت تحقق و توسعه ايده­ های فناورانه

 

زمینه فعالیت:فنی و مهندسی (صنایع شیمیایی و فلزی، صنعت آلومینیوم، فناوری اطلاعات و ارتباطات و ...)