سبد داروهای زیستی کشور غنی‌تر می‌شود

سبد داروهای زیستی کشور غنی‌تر می‌شود

بر اساس گزارش‌های موجود در کشور، دانش‌بنیان‌ها سهم قابل توجهی از سبد تولید داروهای زیستی را به خود اختصاص داده‌اند. در این گزارش‌ها آمده است که از بازار ۵/۴ میلیارد دلاری دارو در ایران، سهم دانش‌بنیان‌ها ۷۰ درصد است.

طبق برآوردها ۹۷ درصد اقلام دارویی مصرف شده تولید داخل است و ۶۷ درصد از ماده موثره دارویی ( APIs ) مورد استفاده برای تولید داروها در داخل کشور تولید شده است.

این اعداد و ارقام حاصل تلاش جوانان و متخصصانی است که دغدغه تامین سلامت جسمی و روانی جامعه را دارند. جوانانی که پای تعهد خود ماندند تا ایرانی خودکفا و توانمند بسازند. این تلاش‌ها زمانی به نتیجه مطلوب می‌رسد که حمایت‌های دولتی نیز تکمله آن باشد.

ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم بر همین مبنا با حمایت از جوانان و ایده‌های خلاق آن‌ها در شرکت‌های دانش‌بنیان، تلاش کرده است تا ریل حرکت این قطار فناورانه در کشور را روان‌تر کند.

«ما در صددیم تا به تدریج داروهای وارداتی را خودمان تولید کنیم. از دو سال قبل که تحریم ها به وجود آمد علاوه بر شتاب در تولید داروهای زیستی، سایر داروها را هم مدنظر قرار دادیم.»

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این نکته، می‌گوید: به صورت کلی می توان گفت که ۱۴۰ داروی زیستی در جهان وجود دارد که ما موفق شدیم از دوسال گذشته تاکنون ۲۲ دارو را در کشور تولید کنیم.

به گفته کارشناسان در شرایط فعلی تولید همه داروهای زیستی در کشور صرفه اقتصادی ندارد و ناچار به واردات برخی از این داروها هستیم؛ اما بازیگران این عرصه در تلاش هستند تا با تولید داروهایی که امکان تولید آن‌ها در کشور وجود دارد، نیازهای داخلی را تامین کنند.

بر همین مبنا نیز مقرر شده است که با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان، ۳۰ داروی دیگر تا دو سال آینده آینده به سبد داروهای تولیدی داخل کشور افزوده شود. اتفاقی که می‌تواند نویدی خوش برای بیماران باشد. داروهایی که از صفر تا صد آن توسط جوانان داخلی به تولید خواهد رسید.

بنا به گفته قانعی تا دو سال دیگر تولید دارو از ۹۷ درصد کنونی به ۹۹درصد می‌رسد که این اتفاق به هم‌کاری و هم‌افزایی همه بازیگران این عرصه نیاز دارد.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/۲۳


اخبار مرتبط:

توانمندی بالای ایران در تولید داروهای زیستی پیشرفته

صرفه جویی ۱ میلیارد دلاری با تولید داروهای زیست فناوری

خودکفایی ایران در تولید ۲۲ قلم داروی زیستی

ایران رتبه دوم آسیا در تولید داروهای بیولوژیک


لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات