شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری کرمانشاه برای اولین بار در کشور؛جداگر پایه لرزه‌ای اصطکاکی و لاستیکی تولید کرد

شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری کرمانشاه برای اولین بار در کشور؛جداگر پایه لرزه‌ای اصطکاکی و لاستیکی تولید کرد

شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری استان کرمانشاه برای اولین بار در کشور و آسیا موفق به اختراع نوعی "جداگر پایه لرزه‌ای اصطکاکی و لاستیکی" شده که با نصب آن زیر ستون‌های ساختمان، حتی با وقوع زلزله ۸.۵ ریشتری هم تا ۹۰ درصد از ایجاد هرگونه تخریب در سازه جلوگیری می کند.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان کرمانشاه، مهندس فرید علیدادی مدیرعامل شرکت دانش بنیان "ستبر سازه پایدار" و مخترع این اختراع شگفت‌انگیز با بیان اینکه تولید این محصول تنها در انحصار پنج کشور آمریکا، ژاپن، ایتالیا، نیوزیلند و آلمان است، گفت: در حال حاضر دو نوع از این جداگر در این چهار کشور تولید می شود که ایمنی لازم را در برابر زلزله هایی با موج ها افقی ایجاد می کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه در برخی زلزله‌ها، موج های عمودی و مخرب هم وجود دارند با تغییراتی در این محصول، جداگر جدیدی اختراع کرده ایم که بتواند در برابر موج های عمودی زلزله هم مقاومت کند.

علیدادی گفت: زمانی که این جداگرها زیر تمامی ستون های یک ساختمان بگیرد می تواند آن را در برابر زلزله با هر میزان قدرت به تناسب نوع طراحی جداگر مقاوم کند.

وی با بیان اینکه هر ساختمان به تعداد ستون ها به جداگر نیاز دارد،گفت: این جداگرها بین پی ساختمان و ستون‌های سازه قرار گرفته و با جذب ارتعاش زلزله عملا از به وجود آمدن هرگونه خرابی در سازه و نما و دیگر اجزای بنا جلوگیری می کنند.

علیدادی خاطرنشان کرد: بر اساس نتایج آزمایشات و تحلیل های پیشرفته این جداگرها در زلزله ریشتر می توانند تا بیش از ۹۰ درصد از هرگونه خرابی سازه جلوگیری کند طوری که حتی یک لیوان هم روی زمین نیفتد.

علیدادی یادآور شد: با توجه به قیمت بالای این محصول، عمدتا از آن در ساختمان های حساس مانند برج های تجاری، بیمارستان ها، مراکز نظامی و ... استفاده می شود.

مدیرعامل شرکت ستبر سازه پایدار از پیگیری برای تولید انبوه این محصول خبر داد و افزود: در حال حاضر با حضور سرمایه گذار بخش خصوصی و سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد تومانی، زمینی در شهرک صنعتی "زاگرس" خریداری کرده و ساخت سوله و ساختمان اداری و .. را انجام داده ایم و هم اکنون کار تا ۸۰ درصد پیشرفت عملیاتی داشته است.

علیدادی گفت: در حال حاضر برای تامین و خرید تجهیزات نیازمند ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم که قرار شده در سفر ریاست جمهوری به استان این درخواست مطرح شود و موافقت اولیه هم در این زمینه اخذ شده است.

وی افزود: در صورت تخصیص این اعتبار، این واحد تولیدی ظرف چهار ماه راه اندازی شده و پیش بینی می شود بتوانیم سالانه سه هزار تن جداگر لرزه ای تولید کنیم.

علیدادی خاطرنشان کرد: سه هزار تن حدود ۱۵۰۰ تا دو هزار عدد جداگر را شامل می شود که بسته به ستون های ساختمان می تواند در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

وی یادآور شد: با این میزان تولید در فاز نخست تامین ۵۰ درصد نیاز داخل را در برنامه داریم و در فاز دوم و با افزایش تولید تکمیل نیاز داخل و صادرات محصول را هدفگذاری کرده ایم.

علیدادی گفت: با تولید انبوه این محصول قیمت آن ۴۰ درصد نمونه های مشابه خارجی با ارایه کیفیت به مراتب بهتر از نمونه های خارجی خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ستبر سازه پایدار با اشاره به وادرات ۲۲ میلیون دلاری این محصول در پنج سال اخیر برطبق آمار رسمی گمرک گفت: تولید انبوه این محصول می تواند از خروج سالانه پنج میلیون دلاری ارز از کشور جلوگیری کند.

علیدادی گفت: جهت تولید انبوه این محصول که تا ۲۰ سال آینده انحصار تولید آن در اختیار کشور است اقدام به اخذ گواهینامه های بین المللی کرده ایم که با انجام آزمایشات عملکردی این محصول در آزمایشگاه های معتبر اتحادیه اروپا عملکرد این محصول به اثبات رسیده و با استناد به این نتایج، این محصول نه تنها قابلیت رقابت با بهترین نمونه های خارجی را داشته بلکه به مراتب عملکرد بهتری نیز داشته است .

مدیرعامل شرکت ستبر سازه پایدار به اشتغالزایی تولید این محصول هم اشاره کرد و گفت: با تولید انبوه این محصول در فاز نخست ۵۰ نفر اشتغال زایی مستقیم و ۲۵۰ نفر نفر اشتغال زایی غیر مستقیم ایجاد خواهد شد و در فاز توسعه این تعداد به ترتیب به ۱۰۰ و ۵۰۰ نفر افزایش می یابد .

لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

منبع خبر

پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه یک پارک علم و فناوری در شهر کرمانشاه می باشد

    نظرات