قطعات راهبردی صنایع با محصولی دانش‌بنیان قوام می‌یابد

قطعات راهبردی صنایع با محصولی دانش‌بنیان قوام می‌یابد

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید دانش توسط دانش‌بنیان‌ها در سال‌های اخیر رشد داشته است. به مدد نیروی انسانی فعال در زیست بوم فناوری و نوآوری محصولات زیادی ایران ساخت شده است. محصولاتی که در لیست تحریم‌ها قرار داشت اما اکنون در داخل کشور تولید می‌شود.

سیستم پایش حرارتی پلاسمایی یکی از این محصولات است که برای پوشش دهی قطعات استراتژیکی مانند پره‌های توربین و محفظه احتراق کاربرد دارد. طراحی و ساخت این محصول به همت یک شرکت دانش بنیان اکنون در کشور انجام می‌شود.

پاشش حرارتی با کاربرد مجموعه‌‌ای از روش‌ها برای ایجاد پوشش دهی در سطح قطعات کاربرد دارد و پاشش حرارتی پلاسمایی یکی از روش‌هایی است که در زمینه کاربرد دارد و فناوری پیشرفته ای در آن به کار رفته است.

مهدی صالحی مدیر عامل شرکت دانش بنیان پودر افشان گفت: طراحی و ساخت سیستم پاشش حرارتی پلاسمایی در این شرکت به عنوان محصولی دانش بنیان با موفقیت انجام شده است و اکنون که این محصول جزء اقلام تحریمی محسوب می‌شود می‌توان نیاز کشور را رفع کرد. با این فناوری قطعات استراتژیک صنایعی مانند هوافضا، نفت و گاز، نیروگاهی مقاوم‌سازی می‌شوند.

صالحی ادامه داد: این پوشش‌ها حساس هستند. عدم پوشش‌دهی قطعات استراتژیک باعث از بین رفتن آنها می‌شود. با ایجاد پوشش مقاومت قطعات به دما و سایش افزایش می‌یابد. پس می‌توان گفت پوشش‌ها مانند یک مانع حرارتی عمل می‌کنند. البته محصول دیگری ما تولید همین پوشش‌ها و بازسازی قطعات است.

به گفته وی، این محصول دانش بنیان از نظر کیفیت قدرت رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارد. همچنین یکی از مزیت‌های آن قیمت آن است. نمونه‌های خارجی بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار یورو قیمت دارند اما نمونه ایرانی ۵۰۰ میلیون تومان است و از سویی خدمات پس از فروش و آموزش نحوه کار با دستگاه نیز ارائه می‌شود.

پایان پیام/۲۵

اخبار مرتبط:

* تسریع در خودکفایی صنعت گاز با استفاده از فرصت تحریم

* دستیابی به خودکفایی درمحصولات دانش‌بنیان با سطح فناوری بالا

* بومی سازی تجهیزات صنعت نفت، گامی بلند به سوی خودکفایی

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

منبع خبر

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

    نظرات