فراخوانی برای شناخت و تحلیل رفتار جامعه ایرانی در بحران کرونا؛ نخبگان مشارکت می‌کنند

فراخوانی برای شناخت و تحلیل رفتار جامعه ایرانی در بحران کرونا؛ نخبگان مشارکت می‌کنند

دراین فراخوان سنگ بنای مدلی تازه­ از مشارکت نخبگان در ترسیم وضعیت، گفتمان، رفتار و ذهنیت جامعه ایرانی برای اثرگذاری بر تصمیم‌گیری‌های مهم کشور گذاشته می‌شود و در این مدل، تیم­های پژوهشگر و خبره کشور به صورت توزیع شده و گسترده نتیجه تحلیل‌های علمی خود را که متکی بر پردازش میان ­‌رشته‌­ای داده‌های عمومی و بزرگ است، برای تصمیم ‌­سازی ارائه می‌‌دهند .

این فراخوان دردو مرحله برگزار می‌شود. در مرحله نخست از ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری تا ۲۷ مرداد ماه ادامه دارد. در این مرحله تیم‌ها بر اساس دادگان فضای مجازی به مدلسازی، تحلیل وتفسیر نتایج در راستای اهداف فراخوان می‌پردازند و تمرکز برروی دادگان و اخبار عمومی شبکه­‌های اجتماعی و سایت­‌ها است.

در مرحله دوم فراخوان که از اول شهریورماه سال جاری آغاز می‌شود، از حداکثر سه تیم برتر مرحله نخست حمایت می‌شود تا با وارد کردن اطلاعات موازی، نتایج خود را توسعه دهند.

عبوراز بحران بدون درک و تحلیل ابعاد اجتماعی، شناختی، اقتصادی آن ممکن نیست و لازم است تحلیل داده‌ها توسط تیم‌های میان رشته‌ای انجام شود. برخلاف دیدگاه غالب، تحلیل هوشمند داده‌ها یک کارصرفا پردازشی نیست بلکه معنی یابی در داده است، پس نیاز به همکاری تیم های بین رشته ای مانند هوش مصنوعی، اپیدمولوژی، جامعه شناسی، اقتصادی و روانشناسی به تحلیل و تفسیر دادگان است .

در این فراخوان، مجموعه دادگان مورد استفاده بالغ بر۲۵ میلیون پست و خبر منتشرشده در فضای مجازی با محوریت کرونا است. این مطالب از کانال‌های عمومی تلگرام، صفحات عمومی اینستاگرام و توئیتر و همچنین اخبار داخلی منتشر شده به صورت آنلاین، ازاول بهمن ۹۸ درحال استخراج شده است.

متخصصان علوم داده، سیستم‌های هوشمند و متن کاوی به همراه متخصصان علوم شناختی، علوم اجتماعی، ‌روانشناسی، اقتصاد و سایر بخش ها در قالب تیم‌های دانشگاهی، شرکت‌ها ، موسسات فعال و تیم‌های تخصصی می‌توانند در این فراخوان شرکت کنند و پروپرزال خود را برای شرکت در مرحله نخست تا ۱۷ خرداد ماه سال جاری ارسال کنند.

در این فراخوان جوایز ارزنده ای نیزشامل تامین بخشی ازهزینه های پردازشی جهت پردازش کل دادگان و تیم های برگزیده اختصاص یافته است. حمایت و تامین هزینه های دوره شتاب ‌دهی برای تیم­‌های تخصصی و دانشگاهی نوپا برای تبدیل شده به شرکت دانش‌بنیان تا سقف ۲۰ میلیون تومان و نیز حمایت از شرکت ‌ها تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان در قالب وام بدون بهره برای ایجاد و توسعه دپارتمان داده کاوی هوشمند به توان شناختی از دیگر جوایز اختصاص یافته در این فراخوان است و امکان عقد قرارداد با سه تیم برتر جهت ادامه مسیر و توسعه و تعمیق تحلیل‌ها با استفاده از دادگان موازی فراهم می آید.

تیم داوری از متخصصان حوزه‌های مرتبط مختلف تشکیل شده و داوری به سفارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با نظارت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی انجام می‌شود . علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این فراخوان به آدرس اینترنتی https://covidchallenge.cogc.ir مراجعه کنند.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/۲۵

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

منبع خبر

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

    نظرات