پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری

پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری یک پارک علم و فناوری در شهر شهرکرد می باشد

پارکهاي علم و فناوري،نهادي اجتماعي و جايگاهي براي توسعه نوآوري هاي دانش محور از طريق مساعدت در تشكيل و تقويت بنگاه هاي اقتصادي كوچك و متوسط و بخشي از راهبرد انديشمندانه و هماهنگ براي توسعه ملي محسوب مي شوند. امروزه پارك های علمي، تحقيقاتي و فناوري نقش بسیار عمده ای در پیشبرد اقتصاد جهان ایفا مي كنند. پارک هاي علم و فناوري علاوه بر امكان فعاليت شركتهاي كوچك و متوسط دانش محورو كارآفرين در يك محيط اقتصادي، بستر لازم را جهت انتقال و توسعه فناوري، توليد باارزش افزوده بالا، جذب سرمايه‌گذاري خارجي و ورود كارآفرينان و واحدهاي صنعتي به بازارهاي جهاني را فراهم مي نمايد. پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری در راستای اجرایی نمودن رسالت خود اهداف زیر را دنبال می نماید: تولید فناوری، انتقال فناوری و بومی سازی آن تسهیل در تجاری سازی فناوری کمک به توسعه و رونق اقتصادی منطقه کمک به ارتقاء ارزش افزوده از طریق توسعه فعالیت های دانش و فناوری محور توسعه فعالیت های کارآفرینی فناورانه سازگار با ویژگیهای اقلیمی و قابلیتهای منطقه تسهیل در انتقال فناوری از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی به مراکز اجرایی و تولیدی مساعدت در ایجاد تشکلهای نوین تولیدی و خدماتی بنگاههای کوچک در ساختار های مختلف شرکت های تولیدی (محصولات فناورانه)،خدمات مهندسی، تحقیق و توسعه و خدمات غیر مهندسی در فضای پوششی پارک پذیرش می شوند

 

پارک چه خدماتی ارائه میکند؟
تولید فناوری، انتقال فناوری و بومی سازی آن
تسهیل در تجاری سازی فناوری
کمک به توسعه و رونق اقتصادی منطقه
کمک به ارتقاء ارزش افزوده از طریق توسعه فعالیت های دانش و فناوری محور
توسعه فعالیت های کارآفرینی فناورانه سازگار با ویژگیهای اقلیمی و قابلیتهای منطقه
تسهیل در انتقال فناوری از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی به مراکز اجرایی و تولیدی
مساعدت در ایجاد تشکلهای نوین تولیدی و خدماتی

 

نقش پارک علم و فناوری در اقتصاد
پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری ، نهادي اجتماعي و جايگاهي براي توسعه نوآوري هاي دانش محور از طريق مساعدت در تشكيل و تقويت بنگاه هاي اقتصادي كوچك و متوسط(SMEs) و بخشي از راهبرد انديشمندانه و هماهنگ براي توسعه ملي محسوب مي شوند.

امروزه پارك های علمي، تحقيقاتي و فناوري نقش بسیار عمده ای در پیشبرد اقتصاد جهان ایفا مي كنند.

پارک هاي علم و فناوري علاوه بر امكان فعاليت شركتهاي كوچك و متوسط دانش محورو كارآفرين در يك محيط اقتصادي، بستر لازم را جهت انتقال و توسعه فناوري، توليد باارزش افزوده بالا، جذب سرمايه‌گذاري خارجي و ورود كارآفرينان و واحدهاي صنعتي به بازارهاي جهاني را فراهم مي نمايد.

سپاس بیکران خداوند بزرگ را که توفیق خدمت به مردم دانش دوست استان چهارمحال و بختیاری را به ما عنایت فرمود.

 

با توجه به این که در معادلات و مناسبات جهان نو، مبناي توسعه، بالندگي، اقتدار و استحكام، فناوري است.

تلاش در مسير نهادينه ساختن ، نوآوري و فناوري در عموم فرآيندهاي اقتصادي و اجتماعي و كليه ساختارها و سازمان‌هاي اداري و آموزشي از جمله نخستين اولويت‌هاي  راهبردي در نظام سياست‌گذاري كشورهاي گوناگون محسوب مي‌گردد.

دقت در بيانات رهبر فرزانه انقلاب و گفتماني كه معظم‌له در قالب  عباراتي همچون نخبه‌پروري، توليد علم، جنبش نرم‌افزاري، تكميل چرخه تبديل ايده به محصول، تكميل چرخه فناوري، تولید ثروت از یافته های  علمی و صنعتی، تجاری سازی محصولات دانش بنیان و … بيان مي‌دارند نيز گوياي اهميت و اولويت موضوع فناوري است.

پارک علم و فناوری در جهان امروز
در بين ساختارهاي موفق در مسير توسعه فناوري، پارك‌هاي علم و فناوري به دليل برخورداري از قابليت‌هايي ممتاز و متمايز به طور ويژه مورد  اهتمام و توجه سياست‌گزاران بوده‌اند.

به همين دليل با گذشت حدود نيم قرن از راه‌اندازي نخستين پارك فناوري، هم‌اكنون بيش از هزار نمونه  از پارك‌هاي متنوع در بيشتر كشورهاي جهان مشغول به فعاليت مي‌باشند. در ايران نيز نهال نوپاي پاركهاي فناوري و مجموعه تمهيدات قانوني  و ساختاري كه در طول دهه گذشته در جهت حمايت از ايجاد و توسعه شركتهاي دانش‌بنيان و اقتصاد دانايي محور اتخاذ شده است، اندك‌اندك  به بار نشسته و شاهد ثمرات پر ارزش آن در حوزه‌هاي گوناگون اقتصادي و به ويژه فناوري‌هاي حساس و برتر مي‌باشيم.

تاثیر پارک علم و فناوری استان در پیشبرد علمی کشور
 تاسیس پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری در سال ۱۳۹۱ اعتلای هرچه بیشتر کشور و استان چهارمحال و بختیاری را در عرصه‌های علمی و فناوری ، صنعت پیشرو و اقتصاد دانش بنیان هدف گیری کرده است.