پارک علم و فناوری خراسان رضوی

پارک علم و فناوری خراسان رضوی یک پارک علم و فناوری در شهر مشهد می باشد

 

 

پارک علم و فناوری خراسان یکی از بزرگترین و اولین پارک‌های تاسیس شده در ایران است که در شهریور ماه ۱۳۸۱ با تکیه بر تجارب ارزشمند به دست آمده طی ۲۲ سال فعالیت تحقیقاتی در زمینه ایجاد و گسترش فناوری ملی و فراهم شدن زیرساخت‌های مناسب با مصوبه شورای گسترش آموزش عالی فعالیت اجرایی خود را در زمینی به وسعت ۴۰ هکتار در شهر مشهد و در جوار شهرک صنعتی توس آغاز نمود.

رسالت راهبردی پارک علم و فناوری خراسان افزایش ثروت در جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش قدرت رقابت در میان شرکت‌ها و موسساتی است که بر پایه علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌نمایند. برای نیل به این هدف پارک علم و فناوری خراسان ماموریت دارد با ایجاد انگیزش و مدیریت جریان دانش و فناوری در میان دانشگاه‌ها، مراکز تحقیق و توسعه و بخش خصوصی، ایجاد و رشد شرکت‌های نوآور را از طریق مراکز رشد (انکوباتورها) و نیز ایجاد موسسات نو از درون موسسات باسابقه را تسهیل نماید. همچنین این پارک انواع خدمات، فضاهای کاری و زیرساخت‌های مناسب را به موسسات مستقر در پارک ارائه می نماید.

پارک علم و فناوری سازمانی است که به وسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکت ها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند.

امروزه پارک‌های علمی، تحقیقاتی و فناوری نقش بسیار عمده‌ای در پیشبرد اقتصاد جهان ایفا می‌کنند. پارک‌های علم و فناوری علاوه بر امکان فعالیت شرکت‌های کوچک و متوسط دانش محور و کارآفرین در یک محیط اقتصادی، بستر لازم جهت انتقال و توسعه فناوری، تولید با ارزش افزوده بالا، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای جهانی را فراهم می‌نماید.

پارک‌های علم و فناوری، نهادی اجتماعی و جایگاهی برای توسعه نوآوری‌های دانش محور از طریق مساعدت در تشکیل و تقویت بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط (SMEs) و بخشی از راهبرد اندیشمندانه و هماهنگ برای توسعه ملی محسوب می‌شوند.

 

با توجه به مواردی از جمله نهاد اجتماعی و حلقه‌ای از زنجیره توسعه اقتصادی مبتنی بر فناوری، راهبردی هماهنگ برای توسعه ملی یا منطقه‌ای، جایگاه شکل گیری و توسعه بسیاری از پدیده های نوظهور فناورانه، ایفا کننده نقش محوری در توسعه اقتصادی کشورها و جایگاه توسعه نوآوری‌های دانش محور از طریق موسسات کوچک و متوسط می‌توان به جایگاه و اهمیت پارک‌های علم و فناوری در توسعه کشورها پی برد.

 

از جمله خدمات پارک علم و فناوری خراسان به مخاطبان خویش؛

ارزیابی پرونده متقاضیان ثبت اختراع (قبل ثبت)
ارزیابی پرونده متقاضیان اخذ تاییدیه اختراع (بعد ثبت)
حمایت از فرآیند ثبت اختراع (پتنت) در خارج از کشور
مشاوره به شرکت های داخل پارک (ثبت اختراع داخل و خارج، جستجوی تخصصی اختراعات، تحلیل پتنت و ...)
حمایت از ایجاد زمینه بهره برداری از اختراعات ثبت و تایید شده در داخل کشور (مستندسازی، شرکت در نمایشگاه و تحقیقات بازار)
خدمات آموزشی به منظور ترویج و فرهنگ سازی مفاهیم مالکیت فکری با محتوای ذیل:
حقوق مالکیت فکری
مهارت ارزیابی و تحلیل پتنت
آشنایی با مفاهیم و قراردادهای انتقال فناوری است.
پارک علم و فناوری خراسان در زمینی به وسعت ۴۰ هکتار با زیربنای مفید ۲۵۰۰ مترمربع اداری و ۱۶۰۰ مترمربع آزمایشگاهی و پایلوت شامل:

الف) آزمایشگاه های تخصصی: آزمایشگاه برق و الکترونیک، آزمایشگاه شیمی و مواد، آزمایشگاه صنایع غذایی، آزمایشگاه بیوتکنولوژی، ازمایشگاه بیوفیزیک مواد غذایی، آزمایشگاه نانوفناوری و آزمایشگاه فناوری های نوین

ب) کارگاه ها و پایلوت های نیمه صنعتی: پایلوت شیمی، پایلوت صنایع غذایی و پایلوت سرامیک در منطقه شمال شرق کشور فعالیت می کند.